fbpx

Piątek na Festiwalu Conrada – dzień pełen napięć

Występują wszędzie tam, gdzie ludzie wyznający inne wartości spotykają się ze sobą i podejmują dialog. Pokazują, że nie wszystko podlega negocjacjom, a ustalenie wspólnych znaczeń nie zawsze przebiega pokojowo. „Napięcia” – to pod tym hasłem będzie upływał piątek na Festiwalu Conrada. Gośćmi tego dnia będą m.in. Richard Flanagan, Samar Yazbek, Szczepan Twardoch, Jadwiga Staniszkis i Inga Iwasiów, a wprowadzenie do filmu Godziny wygłosi Michael Cunningham.

Jakie są skutki napięć i jak są obecne w literaturze? Czy prowadzą do wyzwolenia twórczej energii, czy przeciwnie – sieją wyłącznie zniszczenie? Niektóre napięcia dają o sobie znać natychmiast – następuje wybuch lub niespodziewana reakcja, inne pozostają w ukryciu i kumulują się przez wiele lat. Potrzeba odwagi, by ich dotknąć. Tak było z historią, która stała się tematem Ścieżek Północy, powieści spisywanej przez 12 lat. W którymś momencie, jak przyznaje Richard Flanagan, stało się dla niego jasne, że jeżeli nie napisze tej książki, nie stworzy już niczego więcej – tak wiele energii i osobistego zaangażowania pochłonęła. Jury Nagrody Bookera nazwało Ścieżki Północy arcydziełem. Na ile to arcydzieło jest opowieścią prywatną, a na ile skrywa historię, której wolałaby nie pamiętać Australia, Richard Flanagan opowie Michałowi Nogasiowi.

Konflikty zbrojne są ogromnym wyzwaniem współczesności. O tym, jak zgubne mogą być skutki eskalowania napięć i jak ogromny wpływ mają na życie niewinnych ludzi, najczęściej przypomina wojna. Jak wygląda ona z bliska? Kogo i w jakiej mierze dotyka? Samar Yazbek, autorka książki Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii, syryjska dziennikarka, pisze o tym, czego raczej nie wiemy o Syrii. O tym, jak wygląda tam życie rewolucjonistów oraz zwykłych ludzi gnębionych i zabijanych – najpierw przez reżim, a potem także przez grupy religijnych ekstremistów i ISIS.

O wojnie jako przeżyciu osobistym będzie opowiadał Wasyl Słapczuk – ukraiński poeta, prozaik, krytyk literacki, a także weteran wojny w Afganistanie, który w swojej twórczości od lat mierzy się z doświadczeniem konfliktów zbrojnych. Po polsku ukazały się dwie jego książki: Kobieta ze śniegu oraz Księga zapomnienia, która stanowi swoiste domknięcie wątku afgańskiego.

Kolejne spotkanie tego dnia pokazuje konflikty nieznane z mediów, historie przemocy i wykluczenia, które często nie docierają do opinii publicznej. Rolą reportera jest odkrywanie ich, nawet jeśli wymaga to przejechania tysięcy kilometrów. Artur Domosławski przemierza Kolumbię, Brazylię, Meksyk, Palestynę, Egipt, Sudan Południowy, Kenię i Myanmar, a ze wszystkich tych miejsc przywozi historie przerażająco podobne, pokazujące w różnych zakątkach świata ciemną stronę natury człowieka, który bywa skłonny do najpodlejszych rzeczy. Książka Domosławskiego uświadamia, jak łatwo przemoc i władza wdzierają się w ludzkie życie. Autor staje po stronie ludzi wykluczonych, zupełnie bezbronnych wobec struktur władzy.

Dysproporcje społeczne, bieda, zagrożenie – wszystko to wpływa na poczucie szczęścia. Jakie jest to poczucie w Polsce, w której panuje względna stabilizacja? O tym, czy Polska jest szczęśliwa, rozmawiać będą Jadwiga Staniszkis, Tadeusz Sławek oraz Szymon Wróbel. Spotkanie poprowadzi Piotr Śliwiński.

Późnym wieczorem, pod koniec dnia pełnego napięć, Conradową publiczność czeka „Łomot” – spotkanie ze Szczepanem Twardochem, poświęcone najnowszej powieści Król. Jego gospodarzem będzie Szymon Kloska. Co przyniesie – tego nie możemy być do końca pewni, a organizatorzy zalecają gotowość na intensywne doznania, zwłaszcza literackie!

Na piątkowy wieczór warto zaplanować również wizytę w Kinie Pod Baranami. W ramach pasma filmowego odbędzie się tam pokaz filmu Godziny (2002) Stephena Daldry’ego z wprowadzeniem Michaela Cunninghama. Autor powieści, na kanwie której powstał film, z pewnością pomoże publiczności spojrzeć na to dzieło inaczej niż dotychczas.

Więcej na www.conradfestival.com

Wpisz szukaną frazę: