fbpx

Paszporty POLITYKI 2019 dla Dominiki Słowik i Olgi Tokarczuk!

Za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – „kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość” – 14 stycznia 2020 roku w Teatrze Polskim w Warszawie Dominika Słowik otrzymała Paszport POLITYKI w kategorii Literatura. Doroczną nagrodę specjalną „Polityki” Kreatora Kultury odebrała Olga Tokarczuk.
<>
Dominika Słowik (ur. 1988 r.) pochodzi z Jaworzna, zadebiutowała, mając 26 lat, powieścią Atlas Doppelganger i z miejsca uznano ją za jedną z najciekawszych pisarek młodego pokolenia. W Atlasie stworzyła z rozpadających się bloków mityczną krainę literacką. Początkowe partie książki to jedne z najlepszych obrazów bloków w literaturze. Po czterech latach opublikowała powieść Zimowla. Ten thriller z elementami opowieści grozy rozgrywa się w małej miejscowości Cukrówka i przynosi bardzo ciekawy obraz historii najnowszej. Polska jest tutaj krainą cudów i oczekiwania na cuda. Powieść pokazuje, jak można manipulować historią, a sama autorka – jak skutecznie wciągać w narrację czytelnika.
Opublikowana w Wydawnictwie Znak Zimowla, za którą wyróżniono pisarkę, ukazała się w 2019 roku pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
<>
Laureatkę zaprosimy na miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie. 
<>

 

Nominowane w kategorii Literatura były w tym roku także Weronika Murek (za książkę Feinweinblein) oraz Urszula Zajączkowska (za książkę Patyki, badyle).

Partnerami kategorii Literatura są Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wrocław Miasto Literatury UNESCO i Wrocławski Dom Literatury.

Nagrodę specjalną za siłę płynącą z literatury, za książki wyprzedzające swój czas, za sposób pisania, patrzenie w przyszłość literatury, ale i całej naszej planety otrzymała Olga Tokarczuk. Bieguni w przekładzie angielskim po 10 latach stała się ważnym głosem o współczesności. Prowadź swój pług przez kości umarłych także święci triumfy na świecie po kilku latach od wydania w Polsce. Za sposób pisania, który sprawia, że książki o historii stają się zarazem opowieściami o naszym świecie. Za patrzenie w przyszłość, nie tylko samej literatury, ale naszej planety. I za „czułego narratora” oraz radość z Nagrody Nobla, która była dla nas w Polsce wielkim prezentem w trudnym czasie.

 

 

Gratulujemy laureatkom! Zachęcamy do zapoznania się z materiałami o Paszportach na stronie „Polityki”>> 

Wpisz szukaną frazę: