fbpx

Pasmo literackie na 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej

Jerozolima na wyciągnięcie ręki. Pasmo literackie na 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej

Już po raz trzeci Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO włącza się w Festiwal Kultury Żydowskiej i zaprasza na pasmo literackie. Przez 9 festiwalowych dni na krakowskim Kazimierzu czekają nas m.in. zajmujące rozmowy i dyskusje, warsztaty plastyczne i drukarskie, wyjątkowy spacer po Kazimierzu z Łukaszem Orbitowskim, spotkanie z Wojciechem Jagielskim oraz rozmowa z Charlesem Kingiem wokół niedawno wydanej  w Polsce monografii „O północy w Pera Palace”.

Temat przewodni 27. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej, wydarzenia będącego aktualnie największą prezentacją kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie to Jerozolima. Wydarzenia pasma literackiego, odbywające się pod hasłem „Wspólna Jerozolima – Jerozolima wspólnot” będą krążyć wokół motywu Jerozolimy jako archetypu miasta podzielonego i pojednanego, duchowego źródła kilku religii, kultur i cywilizacji, w którym historia bezustannie przeplata się z mitem, a także jako miejsca, w którym jak w soczewce skupiają się problemy i wyzwania, jakim żyje współczesny świat.

Pierwszym spotkaniem pasma literackiego na 27. FKŻ będzie niedzielna (25 czerwca) rozmowa z Wojciechem Jagielskim. Z autorem pamiętnych „Modlitwa o deszcz” i „Wypalania traw” będziemy dyskutować m.in. o mechanice konfliktu i przyszłości reportażu w czasach tzw. postprawdy.

Dzień później Centrum Kultury Żydowskiej odwiedzi Charles King – amerykański historyk, ekspert w dziedzinie historii Europy Wschodniej i Rosji, autor m.in. dwóch opublikowanych w wydawnictwie Czarnym monografii o Stambule i Odessie. Opuścimy na moment Jerozolimę, by przenieść się nad Bosfor, do innego wielokulturowego tygla uosabiającego splątane losy Europy i Azji. Spotkanie pt. O północy w „Oku świata”poprowadzi Max Cegielski, którego własne doświadczenia z pobytu w największym mieście Turcji tworzą dodatkowy kontekst do rozmowy.

Tematem kolejnego spotkania będzie syndrom jerozolimski – zagadkowe zaburzenie psychiczne, na które zapada ok. kilkadziesiąt pielgrzymów odwiedzających corocznie Jerozolimę. Skonfrontujemy naukowe spojrzenie na problem z osobistą relacją Pawła Smoleńskiego spisaną w książce „Izrael już nie frunie”. Ciekawie zapowiada się również zaplanowane na 28 czerwca spotkanie pt. „Widoki Jerozolimy”, w czasie którego wspólnie zastanowimy się, jak masowa turystyka przenika aurę miejsc świętych i jak w tym wszystkim odnajdują się zwykli mieszkańcy dzisiejszej Jerozolimy.

Z okazji premiery polskiego wydania tomu Otwarte, zamknięte, otwarte Jechudy Amichaja festiwal zaprasza na specjalne popołudnie poświęcone temu wyjątkowemu poecie i wielokrotnemu kandydatowi do literackiego Nobla, przez całe dorosłe życie związanemu z Jerozolimą. Podczas spotkania z udziałem m.in. wdowy po poecie Hany Amichaj oraz tłumacza tomu Tomasza Korzeniowskiego wiersze Amichaja przeczyta Jerzy Trela.

Pasmo literackie uzupełnią warsztaty. Najmłodszych zapraszamy na zajęcia plastyczno-kaligraficzne z Darią Solak, autorką ilustracji do książki „Ala ma kota. A Ali?”, podczas których nauczymy się pierwszych zdań w kilkudziesięciu mniej i bardziej egzotycznych językach świata, a 1 i 2 lipca w niezwykłej pracowni drukarskiej Józefa Rakoczego w Muzeum Inżynierii Miejskiej będziemy składać pamiątkowe jerozolimskie notesy.

Na zakończenie festiwalu wyruszymy w wyjątkowy spacer po Kazimierzu z Łukaszem Orbitowskim – jednym z najgłośniejszych współczesnych polskich pisarzy, urodzonym i wychowanym w dzielnicy będącej niegdyś sercem żydowskiego Krakowa. Niedzielna wycieczka będzie unikalną okazją do poznania Kazimierza sprzed eksplozji ruchu turystycznego na przełomie XX i XXI wieku, a także zobaczenia miejsc opisanych przez Orbitowskiego w opowiadaniu napisanym na potrzeby projektu „O_KAZ. Literatura o Kazimierzu”.

top_literacki2017

Organizatorem pasma literackiego na Festiwalu Kultury Żydowskiej jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Pasmo literackie na 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej

PROGRAM

24.06 (sobota), godz. 12:00
Warsztaty plastyczne dla dzieci z autorką ilustracji do książki „Ala ma kota. A Ali?” Daria Solak, Wydawnictwo Dwie Siostry

Jakie jest pierwsze zdanie, którego uczą się dzieci w Rosji, Hiszpanii, Turcji, Algierii i Etiopii? Co można narysować, wyginając literki hebrajskiego alfabetu? Zapraszamy na inspirujące warsztaty z Darią Solak, autorką ilustracji do książki „Ala ma kota. A Ali?” (wyd. Dwie Siostry 2016) – i niezapomnianą podróż przez piękno języków świata!

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie biletowej (ul. Jakuba – k. klubu Cheder)

Miejsce: Spółdzielnia „Ogniwo”, ul. Paulińska 28

25.06 (niedziela), godz. 16:00
Konflikt w sensie ścisłym. Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

Mówi o sobie, że jest mamutem, przedstawicielem ginącego gatunku zaangażowanego dziennikarza. Od kilkudziesięciu lat podróżuje po Afryce, Kaukazie i Azji Środkowej, opisując napięcia, które prawie zawsze zaczynają się, kiedy sąsiad przestaje dostrzegać sąsiada. Spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich reporterów wszech czasów.

Prowadzenie: Maciej Jakubowiak

Miejsce: Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17

26.06 (poniedziałek), godz. 18:00
O północy w „Oku świata”. Spotkanie z Charlesem Kingiem

Miasto, które ucieleśnia wspólną historię Europy i Azji – z fenomenem Stambułu mierzyły się już pokolenia badaczy i podróżników. Czego uczy nas historia najbardziej europejskiej z muzułmańskich metropolii? Spotkanie z Charlesem Kingiem, autorem niedawno opublikowanej przez wydawnictwo Czarne monografii O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu poprowadzi Max Cegielski (Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu).

Prowadzenie: Max Cegielski

Tłumaczenie symultaniczne: j. angielski / j. polski

Miejsce: Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17

27.06 (wtorek), godz. 18:00
Syndrom Jerozolimski

Co roku zapada na niego od 20 do 50 pielgrzymów odwiedzających Jerozolimę. Wśród objawów wymienia się identyfikację z jedną z postaci biblijnych, wygłaszanie kazań czy noszenie ubrań właściwych epoce. Czym jest syndrom jerozolimski?  Gdzie przebiega granica między duchowym uniesieniem a chorobą? Czy „świętość” miejsca może być źródłem zaburzeń psychicznych?

Dyskusja: Prof. Halina Grzymała-Moszczyńska (UJ), Paweł Smoleński

Prowadzenie: Marcin Napiórkowski

Tłumaczenie symultaniczne: j. polski / j. angielski

Miejsce: Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17

28.06 (środa), godz. 16:00
Otwarte, otwarte, otwarte. Spotkanie: Hana Amichaj, Tomasz Korzeniowski, Jerzy Trela

Zbiorem poematów Otwarte, zamknięte, otwarte jerozolimski poeta Jehuda Amichaj (1924-2000) świadomie zamknął własną twórczość poetycką. Wychowany w religijnej rodzinie, ten wielokrotny kandydat literackiej Nagrody Nobla w swojej poezji odchodzi od praktyk judaizmu, proponując własną ideę Boga i człowieka. Politycy chętnie wynosili go do rangi poety narodowego, choć on sam pozostał poetą prywatności, wierny wartościom ludzkiego życia, w którym wszystko jest otwarte: przed narodzinami i po śmierci człowieka oraz – wbrew talmudycznemu przekonaniu w tytule tomu – także za jego życia.

Zapraszamy na festiwalowe spotkanie poświęcone życiu i twórczości Amichaja, zorganizowane z okazji polskiego wydania Otwarte, zamknięte, otwarte w przekładzie Tomasza Korzeniowskiego. W spotkaniu weźmie udział wdowa po poecie, Hana Amichaj, wiersze odczyta Jerzy Trela.

Prowadzenie: Janusz Makuch

Miejsce: Cheder, ul. Józefa 36

28.06 (środa), godz. 18:00
Widoki Jerozolimy

Jacy są mieszkańcy najbardziej nasyconego religią miasta na świecie? Co omija turystów „zaliczających” miejsca święte? O swoich doświadczeniach pobytu w Jerozolimie opowie Paweł Smoleński – uznany reporter, wieloletni korespondent z Izraela oraz Marcin Gutowski, autor książki Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny.

Spotkanie: Paweł Smoleński, Marcin Gutowski

Prowadzenie: Piotr Tomza

Tłumaczenie symultaniczne: j. polski / j. angielski

Miejsce: Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17

1.07 oraz 2.07 (dwie tury: sobota i niedziela), godz. 11:00
Jerozolima – miasto księgi. Warsztaty introligatorskie z Józefem Rakoczym

Nazywa siebie „Ostatnim drukarzem Rzeczpospolitej”. Józef Rakoczy – krakowianin, drukarz z zawodu i zamiłowania, twórca tradycyjnej pracowni drukarskiej w kompleksie Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza na warsztaty ręcznego składania notesów. Uczestnicy stworzą m.in. okładki z grafiką inspirowaną Jerozolimą i żydowskim kalendarzem.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie biletowej (ul. Jakuba – k. klubu Cheder).

Miejsce: Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. Św. Wawrzyńca 15

2.07 (niedziela), godz. 13:00
Spacer literacki: Kazimierz Łukasza Orbitowskiego

Kazimierz, jakiego nie znacie. Jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy, laureat Paszportu „Polityki”, kazimierzanin i autor opowiadania w ramach cyklu O_KAZ oprowadzi po powojennym Kazimierzu, scenerii jego dorastania. Podczas spaceru nie odwiedzimy żadnej modnej knajpy ani nie zjemy zapiekanki z „Okrąglaka”.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie biletowej (ul. Jakuba – k. klubu Cheder).

Start: Cheder, ul. Józefa 36

Wpisz szukaną frazę: