fbpx

Otello. Ten nowy | Projekt Szekspir

We wrześniu w ramach Projektu Szekspir ukazała się kolejna książka. Tym razem jest to najnowsza powieść Tracy Chevalier „Otello. Ten nowy”. Książce patronują Kraków Miasto Literatury UNESCO, British Council i lubimyczytac.pl.

Akcja „Otello. Ten nowy” rozgrywa się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Bohaterem jest dyplomata z Ghany, który przeprowadza się wraz z rodziną na przedmieścia Waszyngtonu. Jego jedenastoletni syn Osei ściąga na siebie kłopoty, gdy już pierwszego dnia w nowej szkole zaprzyjaźnia się z najpopularniejszą uczennicą. Znajomość szkolnej gwiazdy i jedynego czarnoskórego ucznia nie wszystkim przypada do gustu. Osei wzbudza lęk, nieufność i ciekawość zarówno rówieśników, jak i samych nauczycieli. Autorka tworzy opowieść o dziecięcej przyjaźni, zazdrości i strachu przed obcym, przed nowym – jak Osei.

Tracey Chevalier (ur. 1962 r.), amerykańska autorka powieści historycznych, zyskała sławę wraz z wydaniem powieści „Dziewczyna z perłą”, która jako fikcyjna opowieść koncentruje się na obrazie Jana Vermeera. Na jej podstawie brytyjski reżyser, Peter Webber, nakręcił film, w którym w tytułową rolę dziewczyny wcieliła się Scarlett Johansson.

Pierwsza książka serii – wydawanej w Polsce w kolekcji Projekt Szekspir – została wydana w listopadzie 2015 roku. Była to powieść Jeanette Winterson „Przepaśćczasu”, adaptacja Szekspirowskiej „Zimowejopowieści”. Pozostałymi autorami, którym Hogarth Press zaproponował współpracę przy opowiadaniu na nowo dzieł angielskiego dramaturga, są m.in. Jo Nesbø („Makbet”), Howard Jacobson („Kupiec Wenecki”), Anne Tyler („Poskromienie złośnicy”) i Margaret Atwood („Burza”).

otello1

Wpisz szukaną frazę: