fbpx

„ON” – premiera nowej książki Zośki Papużanki

„Śpik mieszka z rodzicami i młodszym bratem na jednym z krakowskich blokowisk. Przychodzi na świat za późno, od początku zdaje się być nieco „inny”, w szkole daje się podpuszczać sprytniejszym kolegom, jest sterowalny, widzą w nim naiwne popychadło. Nie ma ambicji, nie chce rozmawiać, żyje we własnym świecie, jest zafascynowany niebieskimi gąsienicami, które przecinają miasto. Zna na pamięć rozkłady jazdy wszystkich krakowskich linii tramwajowych. Śpik rośnie, dojrzewa, ale zawsze jest obok…”

Tak napisał o nowej powieści Zośki Papużanki w zapowiedzi Trójkowej audycji Z najwyższej półki Michał Nogaś.

 

Druga książka krakowskiej autorki obdarzonej niebywałym słuchem i psychologiczną przenikliwością potwierdza wielki literacki talent objawiony w 2013 temu w nominowanej do Nagrody Nike Szopce – tragikomicznej powieści rozprawiającej się z mitem współczesnej polskiej rodziny. On to opowieść o dorastaniu w późnych latach 80. i próba zmierzenia się z pytaniem, czy potrafimy kochać tych, za których głównie się wstydzimy. Tytułowy antybohater – Śpik – to niepasujące nigdzie dziecko, wrzucone w świat krakowskiej podstawówki schyłku PRL, pomiędzy zakurzone lektury i rodzący się kapitalizm.

Oficjalna premiera książki 16 marca, a już 8 marca w czwartek pierwsze spotkanie z autorką!

Zapraszamy do Księgarni pod Globusem o 18:00. Więcej o spotkaniu tutaj.

 

Zośka Papużanka – teatrolog, nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej, autorka tekstów piosenek dla krakowskich kabaretów oraz Teatru Lalki i Aktora Parawan.

Wpisz szukaną frazę: