fbpx

Ogólnopolski Festiwal Ścieżkami Pisarzy

Wypij trunki Pilcha, ponieś zakupy Szymborskiej, przejdź ścieżkami pisarzy – w czwartek (27 marca) w Krakowie ruszy Ogólnopolski Festiwal Ścieżkami Pisarzy: Miasto jako przestrzeń twórców. W programie wydarzenia znajdą się m.in.: wycieczka szklakiem krakowskich knajp literackich, spotkania z pisarzami, warsztaty oraz gra miejska. Festiwalowi towarzyszyć będzie ogólnopolska konferencja naukowa na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest organizatorem całego przedsięwzięcia. Partnerem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Ścieżki pisarzy – tropione, wytyczane, opisywane, utrwalane w anegdocie, fetyszyzowane przez teoretyków kultury. A przecież ścieżki są po to, by po nich chodzić! Pierwsza edycja festiwalu pożeni obie praktyki.

W ramach festiwalu niecodzienna wycieczka – wycieczka ścieżkami krakowskich knajp o literackich konotacjach. Będzie to okazja do spotkania z barwnymi osobowościami światka knajpiano-wódczano-literackiego. W atmosferę każdego z odwiedzanych miejsc wprowadzą właściciele, ćmy barowe, czy lokalni ludzie pióra. Na szlaku wycieczki znajdą się m.in. Ambasada Śledzia, Piękny Pies, Cafe Szafé czy Klub Kulturalny.

Uczestnicy festiwalu w ogólnodostępnej grze miejskiej będą mogli wypić trunki Pilcha, nieść zakupy Szymborskiej, zaśpiewać piosenkę Turnaua czy przebrać się za Panią Lolę, legendarną szatniarkę krakowskiego Domu Literatów. W programie wydarzenia znajda się również warsztaty oraz spotkania przy ul. Krupniczej 22 z pisarzami związanymi z dawnym Domem Literatów oraz projekcje filmów. Festiwal zakończy się 29 marca.

Trzy dni obrad, czternaście paneli, blisko pięćdziesięcioro prelegentów z całej Polski – to tylko garść przemawiających do wyobraźni statystyk konferencji naukowej, będącej najważniejszym wydarzeniem pierwszej edycji festiwalu. Zanim wyruszymy w festiwalowe wycieczki po literackim Krakowie, poddamy refleksji kwestię uwikłania twórcy i jego dzieła w przestrzeń miejską (i odwrotnie): nie zabraknie propozycji teoretycznych, jak i bardzo konkretnych prób mapowania poszczególnych pisarzy w różnych obszarach kraju. Każdy dzień obrad otworzy wykład mistrza, w tej roli kolejno: dziekan Wydziału Polonistyki UJ dr hab. Jarosław Fazan, prof. dr hab. Marta Wyka, prof. dr hab. Franciszek Ziejka. Wstęp wolny!

Program Festiwalu oraz towarzyszącej mu konferencji naukowej na: www.sciezkamipisarzy.pl

Wpisz szukaną frazę: