fbpx

Ogłaszamy stypendystów programu rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO!

W tym roku Kraków będzie gościł cztery wyjątkowe pisarki w ramach pobytów stypendialnych. Na miesięczne lub dwumiesięczne rezydencje przyjadą twórczynie z Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii!

Pierwszą z nich powitamy już w maju. Będzie to Georgina Wilding z Nottingham – dyrektorka kreatywna Nottingham Poetry Festival, założycielka wydawnictwa Mud Press, jako pierwsza uhonorowana tytułem Young Poet Laureate. Pisze m.in. dla BBC Radio Nottingham i Royal Shakespeare Society. Publikowała m.in. w „The Rialto”, uczy poezji i sztuki performatywnej. Wilding spędzi w Krakowie dwa miesiące.

Na miesięczny pobyt w czerwcu przyjedzie Koraly Dimitriadis, cypryjsko-australijska pisarka, aktorka, autorka m.in. zbiorów poezji Just Give Me The Pills oraz Love and F—k Poems – ten ostatni stał się bestsellerem w Australii. Jest także autorką i wykonawczynią poetyckiego monodramu Koraly: “I Say the wrong things all the time” w La Mama Theatre w Melbourne. Autorka i producentka serii krótkich filmów „The Good Greek Girl Film Project”. Obecnie pracuje nad pierwszą powieścią Divided Island i książką non-fiction Not Till You’re Married. Publikowała m.in. w „The Independent” (UK) oraz „The Washington Post”.

Jesienią powitamy kolejne dwie rezydentki. Na dwa miesiące – wrzesień i październik – do Krakowa zawitają Liz Breslin i Nadia Bailey.

Związana z Dunedin (Nowa Zelandia) Liz Breslin pisze sztuki, wiersze, prozę i regularne felietony „Thinking Allowed” dla „Otago Daily”. Jej zbiór poezji Alzheimer’s and a spoon (Otago University Press) został uznany za jeden ze 100 najlepszych tomów 2017 roku. Liz występuje na scenach całego świata ze swoimi performansami zawierającymi fragmenty eseju Love in a time of netbal.

Nadia Bailey to pisarka, dziennikarka i krytyczka z Melbourne. Autorka trzech książek teoretycznych dotyczących kultury popularnej, a jej krótkie formy i poezja były publikowane w wielu magazynach i niezależnych domach wydawniczych. Laureatka wielu nagród, m.in. Adrien Abbott Poetry Prize i OutStanding Queer Short Story Award. Publikowała w takich czasopismach jak „The Lifted Brow”, „Cordite”, „The Australian” oraz „The Age/SMH”.

Stypendystki zamieszkają w pokojach gościnnych Willi Decjusza, współorganizatora projektu. Podczas ich pobytów będzie można poznać je bliżej na festiwalach i spotkaniach autorskich oraz podczas innych wydarzeń literackich.

Program rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO skierowany jest do pisarzy, poetów i tłumaczy z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Ma na celu stworzenie szansy dla pisarzy do zaprezentowania ich pracy środkowoeuropejskiej publiczności, wspieranie większej różnorodności w polskim i europejskim środowisku literackim oraz umożliwienie lokalnym twórcom nawiązania kontaktów z zagranicznymi pisarzami.

Wpisz szukaną frazę: