fbpx

Odznaka Honoris Gratia dla Romy Ligockiej!

W piątek, 22 marca pisarka i malarka Roma Ligocka otrzymała z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakę Honoris Gratia, przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

Roma Ligocka – pisarka i malarka o międzynarodowej renomie, kostiumolożka i scenografka, mająca w swojej karierze doświadczenia współpracy z licznymi europejskimi teatrami i operami, nieoceniony świadek historii naszego miasta XX i XXI w. Od czasu wydania „Dziewczynki w czerwonym płaszczyku”, jednego z najbardziej poruszających literackich świadectw dzieci Holokaustu, książki Romy Ligockiej cieszą się niesłabnącą poczytnością wśród czytelników. Liczne przekłady na języki obce potwierdzają, że autorka jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarek na świecie.

W swoich powieściach, opowiadaniach i felietonach, od wielu lat publikowanych przez mające swą siedzibę w Krakowie Wydawnictwo Literackie Roma Ligocka tworzy obyczajowo-kulturalny portret miasta, jego mieszkańców i miejsc, opisując zmiany, jakim podlegało ono na przestrzeni wielu dziesięcioleci. Jej wspomnienia ocalają pamięć o Krakowie przedwojennym, żydowskiej kulturze i żydowskich obywatelach współtworzących jego oblicze, utrwalając dla przyszłych pokoleń zarówno obraz lat sprzed wybuchu wojny, tragedię ludności okupowanego miasta, jak i realia powojennego Krakowa, wyzwania związane z powolną odbudową życia społecznego i kulturalnego.

Gratulujemy!

 

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Wpisz szukaną frazę: