fbpx

Obchody rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej

1 lutego mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Fundacja jej imienia we współpracy z instytucjami kultury zaplanowała wydarzenia upamiętniające osobę i twórczość Noblistki.

Już w poniedziałek (27 stycznia) zapraszamy do Zakopanego na uroczystości upamiętniające pobyt Wisławy Szymborskiej w Domu Pracy Twórczej im. Stefana Żeromskiego Astoria w Zakopanem, podczas którego Poetka dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Więcej o wydarzeniu na www.readingmalopolska.pl.

Dwa dni później (środa, 29 stycznia) w Teatrze Studio, w ramach cyklu Irena Jun i Poeci będzie można posłuchać wierszy Wisławy Szymborskiej w interpretacji aktorki. Spotkanie jest zapowiadane jako wydarzenie z pogranicza teatru, koncertu i performance’u, a gościem aktorki będzie Krystyna Dąbrowska, laureatka I edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Z kolei 1 lutego w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) zaplanowano natomiast wieczór poświęcony pamięci Wisławy Szymborskiej. Zaproszeni goście – przyjaciele Wisławy Szymborskiej, Fundacji i MOCAK-u – będą mogli posłuchać wierszy Noblistki w interpretacji aktorki Teatru im. Juliusza Słowackiego Dominiki Bednarczyk oraz aktora Teatru Starego w Krakowie Adama Nawojczyka. Słowo wstępne o Szymborskiej-poetce i Szymborskiej-twórczyni kolaży wygłosi Tadeusz Nyczek. Zobaczymy także film dokumentalny Larsa Helandera poświęcony Noblistce. A w finale – otwarcie wystawy kolaży (czy też „wyklejanek” – jak nazywała je sama poetka) autorstwa Noblistki. Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych przyjaciół Poetki oraz zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Więcej informacji na instytutksiazki.pl

 

Fot. Tomasz Wiech

Wpisz szukaną frazę: