fbpx

Trwa trzecia edycja projektu O_KAZ. Literatura o Kazimierzu. Opowiadania Zośki Papużanki, Jacka Dehnela, Mateusza Kołka i Artura Wabika zainspirowane Kazimierzem można znaleźć w Chederze oraz w kawiarniach, barach, sklepach, restauracjach, aptekach, domach kultury, kinach i innych miejscach w mieście, w szczególności na Kazimierzu. Do wzięcia za darmo i do czytania!

Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty opowiadające historię danego miejsca, co raczej teksty oddające jego klimat. Miejska fikcja pozwala lepiej zrozumieć przestrzeń, w której żyjemy, ale również daje szansę na to, by wymyślić ją na nowo. Zboczyć ze szlaków znanych opowieści, zabłądzić i obudzić się naprzeciwko budynku, którego wcześniej nie widzieliśmy.

Co literatura XXI wieku może powiedzieć o Kazimierzu? Jak go traktuje? Czy dzielnica Krakowa to główny bohater, zagubiona postać z drugiego planu czy raczej tło wydarzeń? Wymyśliliśmy O_KAZ, żeby móc o tym opowiedzieć.

W dwóch pierwszych edycjach przedsięwzięcia udział wzięli: Weronika Murek, Łukasz Orbitowski, Dominika Słowik, Michał Mądracki i Ula Palusińska, Wit Szostak, Julia Ain Krupa.

Organizatorami przedsięwzięcia są Festiwal Kultury Żydowskiej i kawiarnia Cheder, które powstały na krakowskim Kazimierzu, z inspiracji jego historią i kulturą. – Bardziej niż świętem staramy się być procesem: procesem zmian w myśleniu i postrzeganiu żydowskiej kultury oraz zmian na samym Kazimierzu. Interesuje nas twórcza praca w dzielnicy i z dzielnicą, szczególnie, że wydaje się być ona dzisiaj nieco zagubiona i coraz mniej przyjazna mieszkańcom – mówi Paweł Kowalewski, reprezentujący Festiwal Kultury Żydowskiej.

Trzecia edycja projektu O_KAZ. Literatura o Kazimierzu:

19 listopada – Zośka Papużanka, Józefa 22

5 listopada – Jacek Dehnel, Ćwiartka papieru

22 października – Mateusz Kołek i Artur Wabik (komiks)

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Kraków i realizowany pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Wpisz szukaną frazę: