W 2004 roku UNESCO powołało do życia Sieć Miast Kreatywnych. Zrzesza ona miasta, które uważają kreatywność za strategiczny czynnik swojego rozwoju, realizując tym samym cele stworzonej przez ONZ Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju (2015) oraz Nowej Agendy Miejskiej (2016).

Dołączając do sieci, miasto wybiera jedną z siedmiu dziedzin, którą chce szczególnie rozwijać: rzemiosło i sztuka ludowa, design, film, gastronomia, literatura, muzyka lub sztuka mediów. Do Sieci Miast Kreatywnych przystąpiło już prawie 300 miast z całego świata, a co dwa lata poszerza się ona o nowych członków wyłonionych w wyniku otwartego naboru.

W 2013 roku do tego grona dołączył Kraków, który wciela w życie cele sieci poprzez realizację programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Grupa Miast Literatury liczy obecnie 42 członków reprezentujących 6 kontynentów i 28 krajów. Miasta zrzeszone w sieci zobowiązały się do wspierania czytelnictwa i sektora książki poprzez:

• budowanie przyjaznej i opartej na współpracy sieci, która odzwierciedla różnorodność i bogactwo światowych języków i literatur,
  • promowanie wartości dialogu oraz wolności słowa i wypowiedzi,
  • międzynarodową współpracę, która przynosi korzyści lokalnym i krajowym sektorom literackim,
  • wzmacnianie relacji między kreatywnymi miastami na całym świecie,
  • dbanie o dobrą komunikację między miastami i lokalnymi partnerami.

Kraków aktywnie uczestniczy w życiu sieci, a wieloletnia współpraca zaowocowała licznymi międzynarodowymi projektami, z programami rezydencjalnymi na czele. W latach 2014–2018 to Kraków przewodniczył działaniom grupy Miast Literatury UNESCO.

Więcej na temat Miast Literatury UNESCO: www.citiesoflit.com

Pozostałe miasta w Polsce należące do Sieci Miast Kreatywnych:

• Gdynia (film)
  • Katowice (muzyka)
  • Łódź (film)
  • Wrocław (literatura)

Pozostałe Miasta Literatury UNESCO: