fbpx

Noc Poezji: 4/5 października 2014

Głównym punktem programu czwartej edycji Nocy Poezji, realizowanej w cyklu „Krakowskie Noce”, będzie przygotowywane specjalnie na tę okazję plenerowe widowisko multimedialne na krakowskim Rynku Głównym pt. „Zemsta Romea i Julii”, według scenariusza Bronisława Maja, w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem artystów Teatru KTO. Bohaterami widowiska będą postaci stworzone przez Aleksandra Fredrę i Williama Szekspira. Po widowisku, miłośnicy poezji będą mieli okazję usłyszeć w muzycznych aranżacjach wiersze Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Antoniego Marianowicza, Grzegorz Turnaua i Michała Rusinka w wykonaniu Doroty Miśkiewicz.

Tegoroczną Noc Poezji rozpocznie spotkanie w Teatrze 38 (Klub Pod Jaszczurami) z Dorotą Nowak, Agnieszką Wiktorowską-Chmielewską i Anną Kaik – osobami wyróżnionymi w konkursie na KSIĄŻKOWY DEBIUT POETYCKI.

Wśród licznych spotkań poetyckich warte szczególnej uwagi jest to dedykowane Tadeuszowi Różewiczowi, które odbędzie się w Sali Obrad krakowskiego Magistratu, z udziałem wybitnych współczesnych poetów polskich, m. in. Julii Hartwig, Wojciecha Bonowicza, Jerzego Kronholda, Ryszarda Krynickiego, Krzysztofa Lisowskiego, Zbigniewa Macheja, Aleksandra Leszka Moczulskiego, Stanisława Stabro, Jana Polkowskiego.

Nie zabraknie poetyckich eksperymentów. Fundacja Korporacja Ha!Art przygotowała cykl spotkań z poezją wizualną, konceptualną, cyfrową, generowaną i animowaną, które odbędą się w MOCAK-u, BOMBie i CAFE SZAFE. Już od 14.00 w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (ul. Lipowej 4) rozpocznie się prezentacja różnorodnych form eksperymentalnego pisarstwa, w tym m. in. premiera książki Karoliny Wiktor – WOŁGĄ PRZEZ AFAZJĘ. O godzinie 21.00 w CAFE SZAFE (ul. Felicjanek 10), odbędzie się Koncert Demoscenowy oraz premierowe pokazy utworów cyfrowych, w ramach Media Art Show PL. Wśród gości specjalnych wieczoru: NICK MONTFORT, ONAK, PISARSKI, PODGÓRNI, MAŁECKA, MARECKI, OLESIŃSKA, WIKTOR, JAGIEŁŁO, SHUTY, WIŚNIEWSKI, ZAVADSKY.

Pokaz poezji kinetycznej na ścianie kamienicy u zbiegu ulic Miodowej i Jakuba przygotowała Fundacja Miasto Literatury. W filmie wykorzystano wiersze Czesława Miłosza.

W Kinie Pod Baranami obejrzymy dwa filmy dedykowane poezji i poetom: film Katarzyny Kolendy-Zaleskiej „Chwilami życie bywa znośne” poświęcony W. Szymborskiej oraz „Widok Krakowa” Magdaleny Piekorz, w którym Adam Zagajewski, oprowadzi nas po literackim Krakowie.

W Artetece WBP (ul. Rajskiej 12) Katarzyna Bazarnik opowie o poezji zaklętej nie tylko w słowach, ale i w materialnym kształcie książki. Oprowadzi po zbiorach niezwykłej „Czytelni Liberatury”. Takie pisanie, w którym słowo umieszczone jest w znaczącej przestrzeni książki, nazwane zostało LIBERATURĄ. Tu także odbędzie się spotkanie z Zenonem Fajferem – poetą, dramaturgiem i pomysłodawcą liberatury.

Zaplanowano wiele bardzo różnorodnych stylistycznie spotkań poetyckich i poetycko-muzycznych. W Śródmiejskim Ośrodku Kultury (ul. Mikołajska 2) w ramach projektu TRANSPOETICA odbędzie się spotkanie z poezją polskich Tatarów, a w Teatrze Barakah (ul. Paulińska 28) – z poezją żydowską. Związek Artystów Scen Polskich przypomni poezję Josifa Brodskiego, Ziuta Zającówna i Adam Sroka poezję Cypriana Kamila Norwida, zaś Lidia Jazgar, odwołując się do Aleksandra Fredry, zaprasza do Księgarni Muzycznej Kurant (Rynek Główny 36) na koncert pt.”… z nią się zawsze zgadzać trzeba”.W programie koncertu Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej „Hańba!” (Kawiarnia Piękny Pies, ul. Bożego Ciała 9) utwory do tekstów m. in. Jana Brzechwy, Władysława Broniewskiego i Juliana Tuwima.

Agnieszka Grochowicz i Andrzej Zarycki, przygotowali kilkanaście nowych utworów, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu „Dowody istnienia” na scenie Śródmiejskiego Ośrodka Kultury (ul. Mikołajska 2).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, na wybrane będą obowiązywały bezpłatne wejściówki. Szczegółowy program wydarzenia na stronie www.krakowskienoce.pl.

Przypomnijmy, że w ramach tegorocznej Nocy Poezji zorganizowany został konkurs na książkowy debiut poetycki. Jury, pod przewodnictwem Bronisława Maja przyznało 15 lipca 3 wyróżnienia dla Doroty Nowak za tomik „na dwa”, Agnieszki Wiktorowiskiej-Chmielewskiej za poemik „i tu, i tu” oraz dla Anny Kaik za tomik „Lekkie brzemię”.

Organizatorem Nocy Poezji jest Urząd Miasta Krakowa, współorganizatorem – Teatr KTO. W przygotowanie tegorocznej Nocy Poezji włączyły się: Nowa Prowincja (już po raz czwarty), Klub Pod Jaszczurami oraz Bona Książka i Kawa (po  raz drugi), a także Śródmiejski Ośrodek Kultury i krakowskie biblioteki publiczne, udostępniając nieodpłatnie swoje przestrzenie artystom słowa.

Patronami medialnymi Nocy Poezji są TVP Kraków oraz Radio Kraków.

Wpisz szukaną frazę: