fbpx

Noc Książki w Katowicach. Gombrowicz znany i nieznany

Już dzisiaj o godzinie 18:30 odbędzie się spotkanie dotyczące jednego z najważniejszych twórców literatury polskiej XX wieku – Witolda Gombrowicza. Tym razem twórczość polskiego prozaika, dramaturga i eseisty zostanie skonfrontowana z lekcją języka polskiego we współczesnej szkole. Wydarzenie, które jest częścią projektu Noc Książki, będzie miało miejsce w siedzibie Klubu Jagiellońskiego w Katowicach przy ul. Sienkiewicza 36/16.

Gombrowicz niewątpliwie od początku swej działalności literackiej zmagał się z ostrą krytyką. Po wydaniu „Ferdydurke” czytelnicy podzielili się na jego wyznawców i wrogów. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak odbiór tego prozaika kształtuje się współcześnie. Czy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych potrafią wyrazić swoją opinię na temat jego twórczości, czy raczej dorobek ten jest traktowany z obojętnością i dystansem. Zadamy pytania, czy Gombrowicz jest pisarzem trudnym, niewygodnym, a może nudnym dla współczesnego młodego odbiorcy.

Podczas rozmowy zostaną przedstawione wyniki badań ankietowych na temat twórczości Witolda Gombrowicza, które zostały przeprowadzone wśród tegorocznych maturzystów. Prowadząca Magdalena Podleszańska oraz gość dr hab. Filip Mazurkiewicz z Wydziału Filologicznego UŚ postarają się je skomentować oraz dociec powodów podawania przez uczniów takich a nie innych odpowiedzi. Poruszą także problematykę młodości i niedojrzałości, o której Gombrowicz pisze. W rozmowie z ekspertem będziemy chcieli odpowiedzieć na pytanie o to, w jaki sposób należy przedstawić uczniom Gombrowicza i jego dorobek, aby nie zniechęcić do lektury, ale przeciwnie – rozpalić iskrę zaangażowania.

Noc Książki. Katowice jest częścią projektu Noc Książki prowadzonego przez Klub Jagielloński od 2015 roku i objętego w tym roku patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Cele organizowanych w ramach cyklu wydarzeń to promowanie czytelnictwa i zachęcanie mieszkańców Polski do częstszego sięgania po lektury poprzez organizowanie spotkań oraz dyskusji o różnych formach i sposobach funkcjonowania literatury w dzisiejszym świecie. Najbliższa Noc Książki będzie trzecim wydarzeniem przygotowanym przez organizatorów w Katowicach.

Zapraszamy do siedziby Klubu Jagiellońskiego (ul. Sienkiewicza 36/16). Już dzisiaj od godziny 18:30 czytamy i dyskutujemy przez całą noc!

Więcej informacji:

Strona wydarzenia na Facebooku:https://www.facebook.com/events/825034884343769/
Noc Książki:www.facebook.com/NocKsiazkiKrakow
Instagram:www.instagram.com/po_okladce

 

Noc Książki w Katowicach. Gombrowicz znany i nieznany

Wpisz szukaną frazę: