fbpx

Noc Książki. Fantastyka w (pop)kulturze

We wtorek 27 czerwca o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie dotyczące najnowszych zjawisk w fantastyce, obejmujące zarówno literaturę, jak i media. Wydarzenie będące częścią projektu Noc Książki, będzie miało miejsce w siedzibie Klubu Jagiellońskiego w Katowicach przy ul. Sienkiewicza 36/16.

Fantasy jest młodym gatunkiem literackim, którego początki datuje się na połowę XIX wieku. Pisarze związani z tą literaturą przez długi czas pracowali na to, aby zyskać aprobatę szerokiej publiczności oraz krytyków literackich. Pierwsze wydawane dzieła przechodziły bez rozgłosu, ponieważ tematyka zawierająca się w tej literaturze nie cieszyła się powodzeniem wśród czytelników.

Zmianę przynosi wiek XX – oto twórcy fantasy docierają do szerokiej publiczności, a ich popularność zwiększa się z dnia na dzień. Następuje prawdziwy rozkwit gatunku, a od momentu wydania kolejnych powieści Johna Ronalda Reuela Tolkiena fantasty wypływa na szerokie wody. Sukcesywnie budowana potęga trwa do dziś, a wraz z rozwojem nowych mediów obejmuje także popkulturę: gry komputerowe, serialne, filmy – wszystko to stanowi o ogromnej popularności gatunku.

O przemianach gatunkowych w najnowszej fantastyce, jej popularności, korzeniach, a także problemach adaptacji w popkulturze chcemy rozmawiać podczas najbliższej Nocy Książki. Naszymi gośćmi będą prozaik i poeta Jesion Kowal ze Śląskiego Klubu Fantastyki oraz Anna Depta, doktorantka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, badaczka popkultury.

Noc Książki. Katowice jest częścią projektu Noc Książki prowadzonego przez Klub Jagielloński od 2015 roku i objętego w tym roku patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Cele organizowanych w ramach cyklu wydarzeń to promowanie czytelnictwa i zachęcanie mieszkańców Polski do częstszego sięgania po lektury poprzez organizowanie spotkań oraz dyskusji o różnych formach i sposobach funkcjonowania literatury w dzisiejszym świecie. Najbliższa Noc Książki będzie drugim wydarzeniem przygotowanym przez organizatorów w Katowicach.

Zapraszamy do  siedziby Klubu Jagiellońskiego (ul. Sienkiewicza 36/16. ). We wtorek 27 czerwca od godziny 19:00 czytamy i dyskutujemy przez całą noc!

 19250626_1377789692328074_396826676907469418_o

Więcej informacji:

Strona wydarzenia na Facebooku

Noc Książki na Facebooku i Instagramie

Wpisz szukaną frazę: