Nigdy dotąd Polacy nie czytali tak dużo i tak chętnie!

Dziewiąta edycja Czytaj PL, największa w Polsce (a może i na świecie!) akcja promująca czytelnictwo, przeszła do historii. Przystąpiło do niej aż 62 tysiące czytelników i czytelniczek –  wypożyczyli łącznie ponad 168 tysięcy książek, bijąc tym samym ubiegłoroczny rekord!

Listopad to wielkie święto czytelnictwa. Już od dziewięciu lat dzięki akcji Czytaj PL i aplikacji Woblink polscy czytelnicy i czytelniczki przez cały miesiąc mają dostęp do całkowicie bezpłatnej wypożyczalni e-booków i audiobooków. W tegorocznej edycji znalazło się aż 18 wyjątkowych książek, wśród których coś dla siebie mogli znaleźć fani gatunku young adult, reportaży, literatury pięknej, obyczajowej i kryminałów.

Sukces dziewiątej edycji Czytaj PL, w tym roku przebiegającej pod hasłem „Akcja szyta na miarę”, ogromnie nas cieszy i utwierdza w przekonaniu, że nasze działania promujące czytelnictwo mają głęboki sens – mówi Paweł Polański, prezes księgarni Woblink. Jesteśmy wdzięczni wszystkim czytelniczkom i czytelnikom za dołączenie do akcji, polecanie jej oraz przesyłanie licznych wiadomości dających nam inspirację do dalszej pracy. Rekordowa edycja Czytaj PL to przede wszystkim zasługa osób, które sięgały po książki ulubionych autorów i autorek, a także odkrywały dla siebie nowe gatunki literackie – dodaje.

W tym roku organizatorzy akcji postawili na różnorodność, inkluzywność i łatwą dostępność. Przekonywali, że czytanie jest nie tylko znakomitą rozrywką dla każdego, ale także uwrażliwia w kwestiach istotnych społecznie, otwiera na świat i poszerza horyzonty. W Czytaj PL wzięło udział 62 tysiące osób, które wypożyczyły ponad 168 tysięcy książek!

Wśród najchętniej wypożyczanych książek znalazły się Cztery tysiące tygodni Olivera Burkemana, Muchomory w cukrze Marty Bijan, Legendy i latte Travisa Baldree i Polka w Korei Agnieszki Klessy-Shin.

Większość osób, które brały udział w minionych wydaniach akcji, wraca do nas ponownie. Przez lata zbudowaliśmy grono wiernych czytelników i z satysfakcją obserwujemy, że stale się ono powiększa. To najlepszy dowód na to, jak ważnym i potrzebnym wydarzeniem na mapie polskich projektów promujących czytelnictwo jest nasza akcja – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Dziękujemy za zaufanie i przystępujemy już do pracy nad jubileuszową, dziesiątą akcją Czytaj PL – dodaje.

Książki dostępne w 9. edycji Czytaj PL:

1. The American Roommate Experiment, Elena Armas, tłum. Marta Magdalena Borkowska
    Wydawnictwo Otwarte
  2. Cztery tysiące tygodni, Oliver Burkeman, tłum. opracowanie zbiorowe
    Wydawnictwo Insignis
  3. Polka w Korei, Agnieszka Klessa-Shin

Wydawnictwo Znak Literanova

1. Kabalista, Remigiusz Mróz

Wydawnictwo Filia

1. Muchomory w cukrze, Marta Bijan
    Wydawnictwo Kobiece / Young
  2. Wiatrołomy, Robert Małecki
  3. Jak płakać w miejscach publicznych, Emilia Dłużewska

Wydawnictwo Znak Literanova

1. Wiem, co czujesz, Gabriela Gargaś

1. Legendy i latte, Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa
    Wydawnictwo Insignis
  2. Schronisko, które przestało istnieć, Sławek Gortych

Wydawnictwo Dolnośląskie

1. Dom Oriona, Julia Fiedorczuk

1. Historia na śmierć i życie, Wojciech Tochman

Wydawnictwo Literackie

1. Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin, Michał Lubina

Wydawnictwo Otwarte / Wydawnictwo Szczeliny

1. Cmentarz osobliwości, Paulina Hendel
    We need YA / Wydawnictwo Błysk
  2. Motylek, Katarzyna Puzyńska
    Prószyński Media
  3. It Starts with Us, Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak
    Wydawnictwo Otwarte
  4. Głusza, Anna Goc

Wydawnictwo Dowody

1. Heartstopper, tom 4, Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda
    Wydawnictwo Jaguar

Dziewiątej edycji Czytaj PL towarzyszył konkurs Zapoczątkuj modę na czytanie, w którym do wygrania były czytniki e-booków marki PocketBook oraz bony do wykorzystania w księgarni internetowej Woblink.

Jak co roku, w promocję akcji włączyły się instytucje kultury z miast w całej Polsce – Czytaj PL reprezentowały: Biała Podlaska, Białystok, Bochnia, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Garbów, Jordanów, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łeba, Łódź, Maszewo, Nowy Sącz, Nysa, Poznań, Przystajnia, Radom, Rzeszów, Słupsk, Służew, Szczecin, Tarnów, Tychy, Warszawa, Wrocław, Zamość.

Podobnie jak w poprzednich edycjach zasięg akcji rozciągnął się poza granice Polski, a nawet Europy. O Czytaj PL pisały między innymi siostrzane miasta z sieci Miast Literatury UNESCO: Dublin (Irlandia), Dunedin (Nowa Zelandia), Edynburg (Wielka Brytania), Exeter (Wielka Brytania), Heidelberg (Niemcy), Iowa City (USA), Lwów (Ukraina), Melbourne (Australia), Nottingham (Wielka Brytania), Odessa (Ukraina), Quebec (Kanada), Reykjavík (Islandia).

W promocję czytelnictwa włączyły się licznie szkoły. Do akcji Czytaj PL przystąpiły w tym roku placówki oświatowe z miast i miejscowości takich jak: Bełchatów, Będzin, , Brodnica, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Góra, Grudziądz, Gubin, Jarosławie, Katowice, Kępno, Koluszki, Kraków, Kurzętnik, Lubaczów, Lublin, Malbork, Niemce, Nowa Dęba, Oleszyce, Ostróda, Poznań, Radocz, Radomsko, Radziejów, Ruda Śląska, Siedlce, Sieradz, Słupca, Sokółka, Stalowa Wola, Swarożyn, Szczecin, Trzebnica, Warszawa, Wieruszków, Włocławek, Zabrze, Zamość, Zgorzelec, Żywiec.

Organizatorzy: Woblink, KBF, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Miasto Kraków

Partner: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Patronat medialny: lubimyczytać.pl

Wydawcy: Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Znak Literanova, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Kobiece, wydawnictwo Young, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Szczeliny, We need YA, Wydawnictwo Błysk, Prószyński Media, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Jaguar

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.