„Narodowe Czytanie” dzieł Aleksandra Fredry w Krakowie

W ramach tegorocznej edycji projektu Narodowe Czytanie w blisko 250 miastach Polski – w tym również w Krakowie – w miejscach publicznych będzie można posłuchać dzieł Aleksandra Fredry. Głównym elementem krakowskiej odsłony akcji będzie czytanie Zemsty na Rynku Głównym (od strony Wieży Ratuszowej) – 7 września (sobota) od godz. 11:00 − w którym wezmą udział znani aktorzy, m.in. Dorota Segda, Anna Dymna i Urszula Grabowska, a także radny Jerzy Fedorowicz.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 r., przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej.

W ubiegłym roku czytano Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, a tegoroczna edycja akcji będzie poświęcona znakomitemu oświeceniowemu twórcy, którego dzieła weszły na stałe do kanonu polskiej literatury oraz repertuaru teatrów – Aleksandrowi Fredrze. To właśnie utwory jego autorstwa będą czytane publicznie w blisko 250 polskich miastach – w tym również w Krakowie.

Specjalnie na tę okazję została również opracowana okolicznościowa pieczęć, którą będą stemplowane egzemplarze książek z utworami Aleksandra Fredry przyniesione przez uczestników Narodowego Czytania. Akcja rusza już 7 września (sobota).

Najważniejszym punktem krakowskiej odsłony przedsięwzięcia będzie (organizowane przez Teatr Groteska) plenerowe czytanie Zemsty na Rynku Głównym, od strony Wieży Ratuszowej (7 września, sobota, od godz. 11.00), w którym wezmą udział znani aktorzy: Anna Dymna, Urszula Grabowska, Dorota Segda, Tadeusz Malak, Krzysztof Orzechowski i Jacek Romanowski, a także Przewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa Jerzy Fedorowicz. Tego samego dnia, innej sztuki Fredry – Mąż i żona − będzie też można posłuchać w Teatrze Bagatela (Duża Scena, ul. Karmelicka 6, godz. 19:15, WSTĘP WOLNY).

Do wspólnego czytania dzieł Fredry − z udziałem redaktorów Głosu. Tygodnika Nowohuckiego Agnieszki Łoś i Sławomira Pietrzyka oraz Przewodniczącego Rady Dzielnicy XVIII Stanisława Moryca − zachęca też Nowohucka Biblioteka Publiczna (godz. 11:00, Filia nr 4 Oddział dla Dzieci i Młodzieży, os. Zgody 7). Specjalną ofertę dla najmłodszych przygotowały natomiast Krowoderska Biblioteka Publiczna i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Oddział Kamienica Hipolitów. Biblioteka zaprasza rodziców z dziećmi do wspólnego czytania bajek Aleksandra Fredry oraz posłuchania jego komedii Zemsta – zostanie odtworzony audiobook czytany przez M. Regent, A. Gruzę, T. Czarneckiego (ul. Królewska 59, godz. 9:00).

Kamienica Hipolitów proponuje wspólne czytanie adresowanych do najmłodszych bajek, przypowiastek i wierszy autorstwa Fredry w XVIII i XIX-wiecznych wnętrzach – tj. pochodzących z epoki, w której tworzył Fredro (pl. Mariacki 3, godz. 11:00). Potem dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych związanych z tematyką czytanych utworów, obejrzeć wnętrza Kamienicy, zbliżone do tych, w których mógł mieszkać i pracować Aleksander Fredro oraz poznać przedmioty codziennego użytku z tamtych czasów  Program przygotowany przez muzeum jest adresowany do dzieci w wieku 6-10 lat, a liczba miejsc do udziału w warsztatach jest ograniczona. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających, której można dokonać telefonicznie (tel.: 12 460 50 60) lub mailowo (e-mail: info@mhk.pl).

Nietypową formę zaangażowania się w Narodowe Czytanie proponuje także Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, który z tej okazji organizuje happening literacki Zemsta na Centralnym (Plac Centralny − przy Księgarni „Skarbnica”, godz. 14:00). Przechodnie otrzymają fragmenty komedii pisarza, będą także mogli sfotografować się z przedstawiającą autora makietą. Reportaż z wydarzenia zostanie zamieszczony na blogu Stylowa Nowa Huta (www.stylowanowahuta.blogspot.com).

PROGRAM:
Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry w Krakowie, 7 września 2013 r.

Rynek Główny
godz. 11.00 – plenerowe czytanie komedii Zemsta A. Fredry

Teatr Bagatela (Duża Scena), ul. Karmelicka 6
godz. 19.15 – czytanie sztuki pt. „Maż i żona” A. Fredry