Wydawnictwo Agora i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, zapraszają 10 lutego na spotkanie do Pałacu Potockich w Krakowie z okazji premiery wyczekiwanej książki – eseju „Najdłuższa podróż” Oksany Zabużko w przekładzie Katarzyny Kotyńskiej. Książka ukazała się w styczniu 2023 roku nakładem Wydawnictwa Agora. Rozmowę z ukraińską pisarką, laureatką m.in. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, poprowadzi Michał Olszewski dziennikarz, pisarz i publicysta. Podczas spotkania będzie prowadzona zbiórka datków na rzecz Ukrainy przez Fundację Zustricz.
- 10 lutego 2023, piątek, godz. 18.00
- Pałac Potockich, Rynek Główny 20
Na spotkanie obowiązują wejściówki do pobrania ze strony kbf: bilety
O książce:
24 lutego 2022 ziemia zatrzęsła się od rosyjskich rakiet padających na Ukrainę. Świat powinien zmienić się nieodwracalnie, ale czy się zmienił? Czy zobaczył wreszcie w Rosji to, co od co najmniej stulecia widzą w niej Ukraińcy?
Część ukraińskich intelektualistów znalazła się w okopach, gdzie o europejskość swojego kraju walczą w dosłownym znaczeniu słowa. Pozostali wszystkim, którzy chcą słuchać, tłumaczą rzeczy dla Ukraińców oczywiste – że ta wojna nie zaczęła się ani w 2022, ani w 2014. Wśród nich jest Oksana Zabużko, która 23 lutego wpadła z krótką wizytą do Warszawy, i tak w dniu inwazji została „pisarką w podróży”. Od tamtego dnia powtarza: Rosja do takiego stopnia nie może pogodzić się z niepodległością Ukrainy, że chce ni mniej, ni więcej, tylko tego, żeby Ukraina nie istniała.
Najdłuższa podróż nie jest jednak książką czarną. W tym pasjonującym i błyskotliwym eseju Zabużko przypomina, że jedynym źródłem władzy w Ukrainie jest lud, a „Ukraina wybrała być”. Pokazała to w ostatnich latach wielokrotnie. Ta decyzja nie podlega władzy ani Poroszenki, ani Zełenskiego, ani tym bardziej brutalnych rządców Moskowii-Rosji. A jeśli „mała” Ukraina może odmówić gry na zasadach niszczącego planetę surowcowego imperium, to może jest nadzieja na większą, cywilizacyjną zmianę?