fbpx

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla Julii Hartwig

Nazwisko tegorocznego laureata Nagrody zostało ogłoszone 25 października 2014 podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Tegoroczną laureatką Nagrody została Julia Hartwig za tom Zapisane (Wydawnictwo a5).

Autorka nagrodzonej książki otrzymała statuetkę oraz 200 tysięcy złotych. Uroczystość wręczenia Nagrody zaszczycił swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski wraz z Małżonką oraz minister Małgorzata Omilanowska. Galę prowadziła Agata Buzek, a uroczystość zakończył koncert Włodka Pawlika, który zagrał solowe improwizacje na fortepianie, pochodzące z jego najnowszej płyty.

– Mimo oszczędności słowa, prostoty, unikania patosu, mimo powściągliwości i dążenia do kondensacji, poezja Julii Hartwig nie jest łatwa. Obraca się, jak to ujęła sama poetka, w rejonach nieuniknionej powagi, choć od tej powagi dyskursu sami poeci dziś stronią. Odwołuje się zarazem do kategorii ostatecznej: do pojęcia ładu – powiedział w swojej laudacji przewodniczący kapituły nagrody, prezes Polskiego PEN Clubu Adam Pomorski.

 

Fot. Tomasz Wiech

Wpisz szukaną frazę: