fbpx

Nabór do pierwszej edycji wspólnego programu rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia – Miast Literatury UNESCO

Rusza nabór do pierwszej edycji wspólnego programu rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia – Miast Literatury UNESCO

Na początku marca rozpoczął się nabór do programu „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław”. Projekt powstał z myślą o twórczyniach i twórcach literatury związanych z dwoma polskimi Miastami Literatury UNESCO, którzy stawiają pierwsze kroki na pisarskiej drodze. Na osoby zainteresowane rezydencjami czekają miesięczne pobyty w Krakowie i we Wrocławiu. Nabór potrwa do 11 kwietnia 2021 roku, a pobyty rezydencyjne odbędą się w obu miastach w maju 2021 roku.

Dla kogo rezydencje?

Program „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław” powstał z myślą o osobach po debiucie książkowym, które posiadają w swoim dorobku nie więcej niż dwa wydane tytuły. Organizatorzy programu – KBF i Wrocławski Dom Literatury – nie wprowadzają limitów wiekowych. Osoby tworzące literaturę z Krakowa zostaną zaproszone na miesięczny pobyt do Wrocławia, natomiast autorzy z Wrocławia odwiedzą Kraków. Warto zaznaczyć, że adres zameldowania nie będzie kryterium decydującym o przyznaniu pobytu rezydencyjnego – do programu zapraszamy pisarki i pisarzy, którzy w tych miastach mieszkają, wydają lub o nich piszą. Poza zakwaterowaniem i zwrotem kosztów przejazdu uczestniczki i uczestnicy otrzymają także wynagrodzenie wynoszące po 2 tysiące złotych brutto.

Rezydencje mają na celu wsparcie młodych twórczyń i twórców, zapewnienie im dogodnych warunków, by przez 30 dni mogli poświęcić się pracy literackiej. Dodatkowym elementem programu jest integracja środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska. Dla osób biorących udział w programie rezydencjalnym zostaną zorganizowane spotkania autorskie poświęcone ich twórczości, które odbędą się m.in. w Pałacu Potockich w Krakowie oraz w klubie Proza przy Wrocławskim Domu Literatury.

Kryteria:
– związek z Krakowem lub Wrocławiem – Miastami Literatury UNESCO,
– maksymalnie dwie opublikowane książki,
– praca nad własnym projektem literackim w czasie rezydencji,
– gotowość do uczestnictwa w życiu literackim Krakowa lub Wrocławia, czyli wydarzeniach, spotkaniach promocyjnych i wywiadach,
– rezydenci podczas swojego pobytu zostaną poproszeni o napisanie tekstu (literackiego lub reportażowego) ukazującego Kraków lub Wrocław z ich perspektywy; tekst (3000-10000 znaków ze spacjami) będzie użyty w przyszłości w celach promocyjnych lub zostanie opublikowany w większym zbiorze.

Termin zgłoszeń: do 11 kwietnia 2021 roku
Termin pobytu rezydencyjnego: 1-31 maja 2021 roku

Jak aplikować?
Zgłoszenie zawierające:

– wypełniony formularz

– CV lub biogram,

– fragment autorskiego tekstu o długości do jednej strony A4

należy przesyłać w wyznaczonym terminie na adres: kontakt@miastoliteratury.pl.

Rezydencje nie są pierwszym wspólnym literackim projektem Krakowa i Wrocławia. W 2015 roku miasta organizowały razem stoisko jako goście honorowi na Salon du livre w Paryżu – największych targach książki świata frankofońskiego, współpracują też w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN, oferujących azyl pisarzom i pisarkom, którzy cierpią w swoich krajach represje z powodów światopoglądowych i politycznych, a od 2020 roku partnerują Paszportom „Polityki” w kategorii Literatura. Rozpoczynający się program rezydencjalny będzie jednak pierwszą okazją, by działania obu miast skierować bezpośrednio do twórczyń i twórców związanych właśnie z tymi ośrodkami.

REGULAMIN PROGRAMÓW REZYDENCKICH KMLU

REGULAMIN REZYDENCI WROCŁAWSKIEGO DOMU LITERATURY

 

Wpisz szukaną frazę: