fbpx

Miasta Literatury UNESCO świętują kreatywność i wspólnotę w Światowym Dniu Poezji

Miasta Kreatywne Literatury UNESCO wykorzystują kreatywność i kulturę aby promować swój rozwój społeczny, ekonomiczny i kulturalny. Okres związany z niepewną sytuacją globalnej sieć łączy społeczności literackie na całym świecie, budując więzi dzięki sile książek, słów i idei.

 

Grenada Miasto Literatury w Hiszpanii rokrocznie prowadzi działania w ramach Światowego Dnia Poezji Miast Literatury, a tegoroczna edycja została nazwana „Twórzmy poezję”. Obchody w Grenadzie rozpoczną się ceremonią otwarcia w Cuarto Real de Santo Domingo, podczas której poeci przedstawią swoje utwory. 25 artystów zaprezentuje wiersze w ogrodach Wydziału Prawa Uniwersytetu w Grenadzie. Następnie odbędzie się organizowany od dłuższego czasu Grenadzki Slam Poetycki, w którym 10 poetów zmierzy się ze sobą, a zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie wyników głosowania publiczności.

11 Miast Literatury podejmuje działania w ramach Światowego Dnia Poezji 2022. Są to: Dunedin, Heidelberg, Kraków, Kuhmo, Manchester, Melbourne, Mediolan, Nankin, Óbidos, Tartu i Wonju. Na całym świecie akcje te mają na celu celebrowanie poezji i jej zdolności przemawiania do naszego wspólnego człowieczeństwa i wspólnych wartości. Inne Miasta Literatury na całym globie przyłączają się do tych inicjatyw, zapraszając swoje społeczności do udziału i świętowania poezji we wszystkich jej formach. Światowy Dzień Poezji będzie obchodzony w ten sposób na całej Ziemi, a Miasta Literatury mają nadzieję podnieść świadomość na temat siły literatury i poezji w budowaniu zrównoważonych i inkluzywnych społeczeństw.

Dziewięć Miast Literatury podjęło współpracę przy czytaniu utworu poety Serhija Żadana „Więc o tym porozmawiam” (ang. „So I’ll Talk About It”): Edynburg, Exeter, Grenada, Heidelberg, Iowa City, Kuhmo, Manchester, Norwich i Tartu. Poeci z tych miast zebrali się, by wspólnie celebrować kulturę Ukrainy i dzielić się przesłaniem solidarności, nadziei i wytrwałości.

DUNEDIN, NOWA ZELANDIA

Udostępniony zostanie film z wierszem wolnym, w którym znany poeta David Eggleton, Poeta-Laureat Nowej Zelandii, czyta „Czas Gór Lodowych” (ang. „Time of the Icebergs”). Film autorstwa Davida i Richarda Wallisów jest bogaty w słowne i wizualne odniesienia do Dunedin Miasta Literatury. Będzie on wyświetlany również na dużym ekranie w Bibliotece Miejskiej „Cube” (ang. City Library Cube),

HEIDELBERG, NIEMCY

W ramach projektu „Bei Anruf: Poesie’: Poezja przez telefon”, 35 poetów z Heidelbergu zadzwoni do miłośników poezji z całego miasta i regionu oraz przeczyta na głos swoje wiersze. Poeci i słuchacze zostaną dobrani w pary przez wydziały kultury. W Bibliotece Miejskiej odbędzie się również wystawa dla dzieci, na której będą mogły doświadczyć twórczej zabawy słowem. Poeta, tłumacz i współzałożyciel niezależnego wydawnictwa Das Wunderhorn zaprezentuje swoje najnowsze dzieło w Maison de Heidelberg; 20 marca na centralnym cmentarzu w Heidelbergu odbędzie się impreza muzyczno-czytelnicza.

KRAKÓW, POLSKA

Kraków weźmie udział w obchodach ŚDP poprzez „Sadzenie drzewa poezji” upamiętniającego Adama Zagajewskiego w 1. rocznicę jego śmierci. Wydarzenie odbędzie się na Plantach z udziałem krakowskich poetów, środowisk literackich i czytelników. W ramach projektu Multipoezja wyświetlonych zostanie 5 wierszy Adama Zagajewskiego na ścianie Pałacu Potockich (Zbaraskich) na Rynku Głównym.

KUHMO, FINLANDIA

W ramach ŚDP 2022 Kuhmo Miasto Literatury zorganizuje w Centrum „Juminkeko” imprezę z okazji Roku Kultury Wepsów – wieczór wigilijny, podczas którego będzie można dowiedzieć się więcej o historii, kulturze i języku Wepsów.

MANCHESTER, ANGLIA

Manchester weźmie udział w obchodach Światowego Dnia Poezji, prezentując film z niedawno zamówionym wierszem jednego z nowo mianowanych Wielojęzycznych Poetów Miejskich.

MELBOURNE MIASTO LITERATURY

Melbourne Miasto Literatury zaprosi 4 poetów z Melbourne do czytania ukraińskich wierszy, aby uczcić poezję, pisarzy i przekaz płynący z Ukrainy. Wiersze zostaną opublikowane na ich mediach społecznościowych tego samego dnia.

MEDIOLAN, WŁOCHY

Począwszy od 20 marca, Mediolan włączy się w obchody Światowego Dnia Poezji, oferując: Wodne Obręcze, spacery poetyckie od biblioteki Chiesa Rossa do Via San Domenico Savio 3; spotkania czytelnicze grupy Poezja i Miasto (Nicola Gardini, Vivian Lamarque i Vittorio Lingiardi) z uczniami lokalnych szkół średnich w Ogrodzie Perego; Siew Poezji, czytanie muzyczne z udziałem Stefano Orlandiego (głos) i Giulii Bertasi (akordeon) zorganizowane przez MaMu Cultura Musicle; Poeci Przeciwko Wojnie, wydarzenie poetyckie skupiające autorów, którzy zbierają się, aby recytować przeciwko wojnie; oraz 21 marca, Hołd Poezji, dwa domy poezji spotykają się, aby zainicjować odczyt poezji chóralnej.

NANKIN, CHINY

To miasto przyłączy się do obchodów ŚDP 2022 organizując dwa wydarzenia. W ramach Nocy Poezji w nowo otwartym Centrum Literatury w Nankinie odbędzie się czytanie wierszy 20 nankińskich poetów pod hasłem „Cud Zdarza się Wiosną”. Poetycki Spacer z Białą Laską – 20 niedowidzących uczniów ze Szkoły dla Niewidomych w Nankinie i grupa wolontariuszy wspólnie wybiorą się na literacki spacer dookoła jeziora Mochou, gdzie będą się delektować klasycznymi chińskimi wierszami.

ÓBIDOS, PORTUGALIA

Óbidos włączy się w obchody Światowego Dnia Poezji, organizując w Bibliotece Publicznej czytanie wierszy najsłynniejszego lokalnego poety, Armando da Silva Carvalho, które będzie transmitowane online. Wydarzenie to jest organizowane we współpracy z biblioteką, władzami miasta i lokalnymi szkołami.

TARTU, ESTONIA

Tartu będzie świętować ŚDP wieczorem poezji z odczytami i muzyką poetki Doris Karevy; poetki Andry Teede; poety i muzyka Jaana Pehka, w Klubie Salong w Domu Literatury w Tartu. Kontynuując tradycję zapoczątkowaną w 2020 r., zaprasza się do nagrywania i nadsyłania wideo z poezją, zarówno własnych utworów, jak i utworów innych osób. Wydarzenie to nie jest ograniczone pod względem językowym i mile widziane są nagrania wideo ze wszystkich części świata, zwłaszcza z Miast Literatury, które będą zamieszczane tego dnia na specjalnej stronie na Facebooku.

WONJU, KOREA POŁUDNIOWA

Wonju dołączy do obchodów Światowego Dnia Poezji jeszcze w tym roku poprzez kampanię na Facebooku i Instagramie. Począwszy od 17 marca do 21 marca, pięciu poetów opublikuje wiersz, dostępny zarówno w języku angielskim, jak i koreańskim.

Więcej informacji:

O Światowym Dniu Poezji: Światowy Dzień Poezji przypada 21 marca i został po raz pierwszy ogłoszony przez UNESCO podczas 30. Konferencji Generalnej w Paryżu w 1999 r. Jego celem jest wspieranie językowej różnorodności poprzez poetyckie formy wyrazu oraz zwiększanie szansy na zaistnienie języków zagrożonych wyginięciem.

Więcej informacji na temat Światowego Dnia Poezji można znaleźć na stronie: https://en.unesco.org/commemorations/worldpoetryday

O Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (UNESCO Creative Cities Network – UCCN): Utworzona w 2004 roku Sieć Miast Kreatywnych UNESCO skupia 246 miast z ponad 80 państw członkowskich UNESCO, które uznały kulturę i kreatywność za strategiczne czynniki sprzyjające realizacji Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym. Sieć obejmuje siedem dziedzin kreatywności: Rzemiosło i Sztukę Ludową, Design, Film, Gastronomię, Literaturę, Sztukę Mediów i Muzykę. Obecnie członkami Sieci jest 39 Miast Kreatywnych Literatury UNESCO z 28 krajów, które współpracują ze sobą aktywnie i blisko, aby promować siłę literatury dla zrównoważonych i inkluzywnych społeczeństw.

Więcej informacji na temat UCCN można znaleźć na stronie: https://en.unesco.org/creative-cities/home

Aby dowiedzieć się więcej o Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie literaturyhttps://www.citiesoflit.com/

Pakiet prasowy Miast Literatury znajduje się tutaj

Pytania proszę kierować do:

Zespół Grenady

Carmen Casares: carmen@granadaciudaddeliteratura.com

Jesús Ortega: granada@granadaciuaddeliteratura.com

Lider Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w Dziedzinie Literatury

John Kenyon: john-kenyon@iowacityofliterature.org

Zachęcamy do śledzenia hashtagu w mediach społecznościowych: #WorldPoetryDay

Wpisz szukaną frazę: