„Dziwne telegramy od nieświadomości” – tak swoją twórczość określił Martin Amis, który 26 września spotkał się z publicznością w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Spotkanie, poprowadzone przez Grzegorza Jankowicza, krytyka, eseistę, filozofa literatury, było przedsmakiem i wstępem do nadchodzącego siódmego Festiwalu Conrada.
Martin Amis gościł w Polsce przy okazji wydania przez Dom Wydawniczy Rebis jego nowej książki Strefa interesów, przedstawiającej losy ludzi żyjących w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Bohaterowie opowieści należą do różnych światów, jednak główne postacie łączy to, że z mniejszym lub większym zaangażowaniem działają po stronie nazistowskich oprawców i przeżywają graniczne dylematy moralne. Romans, jaki nawiązuje się między Golo Thomsenem, jednym z niemieckich oficerów, a Hannah Doll, żoną komendanta obozu, staje się (nieco groteskową) osią historii, o której opowiadają również głosy samego Paula Dolla oraz Szmula – więźnia i dowódcy Sonderkommando.
Słuchacze, z których część włączyła się aktywnie w dyskusję z pisarzem, mieli niepowtarzalną okazję lepiej zrozumieć myślenie Amisa nie tylko o losach bohaterów jego książki, ale również o pamięci związanej z Holocaustem i ideologią nazistowską. Pisarz zauważył, że postać Hitlera zawsze prowokowała go ze względu na swoją niewytłumaczalność. W odpowiedzi na jedno z pytań prowadzącego, podkreślił też związek dylematów z czasów II wojny światowej z współczesnym dramatem uchodźców, który wystawia na próbę europejskie myślenie o godności człowieka.
Spotkanie z Amisem rozpoczyna bieg tegorocznego Festiwalu Conrada, organizowanego pod hasłem „Pod prąd”. Zetknięcie z fascynująca osobowością autora Strefy interesów było dla publiczności mocnym wstępem do kolejnych doświadczeń, które, mamy nadzieję, będą cieszyły się równie żywym zainteresowaniem.