Krakowskie Biuro Festiwalowe otrzymało Markę Radia Kraków! Wczoraj wieczorem, jury składające się z dziennikarzy krakowskich mediów wyróżniło dwie akcje popularyzujące literaturę: Drugie Życie Książki i Wirtualną Bibliotekę Wydawców.
Jak podkreślali jurorzy w przypadku Drugiego Życia Książki organizowanego we współpracy z portalem Bookeriada najważniejszy jest sposób docierania do czytelników, różnorodność imprez towarzyszących i atrakcyjni goście literaccy. Prosty pomysł wymieniania się książkami z sukcesem realizowany jest w różnych miejscach Krakowa. Także Wirtualna Biblioteka Wydawców stała się wakacyjnym wydarzeniem w Krakowie: przez dwa miesiące czytelnicy pobrali ponad 10 tysięcy eboków. Na sześćdziesięciu przystankach dwadzieścia krakowskich wydawnictw proponowało czytanie za pośrednictwem nowoczesnych technologii. W Wirtualnej Bibliotece znalazło się kilkadziesiąt najlepszych tytułów ostatnich miesięcy: literatura piękna, biografie, reportaże, poezja, książki dla dzieci i młodzieży. Jak podkreślała Joanna Targoń głosując na KBF: najtrudniej jest wpaść na proste, bezpretensjonalne i pożyteczne pomysły.
O przyznaniu Marki Radia Kraków zdecydował jeden głos. Blisko zwycięstwa był Zamek Królewski na Wawelu z serią legend wawelskich. Jurorzy docenili konsekwentne realizowanie pomysłu i mistrzowskie wydanie legend. Jak podkreślał Łukasz Gazur, dziennikarz Dziennika Polskiego, Zamkowi należą się gratulacje za wybranie takiej formy edukacji wizualnej i za postawienia na ilustracje dla dzieci.
Przypominamy, że do wrześniowej literackiej Marki Radia Kraków nominowane były także:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i akcja Lotna Czytelnia:
Za wakacyjną i nieskomplikowaną formę upowszechniania czytelnictwa.
Instytut Książki i Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej z nagrodą Transatlantyk:
Za wyjątkową dbałość o tłumaczy, umożliwienie im doskonałych warunków pracy i spotkań podkreślanie roli tłumacza w tworzeniu literackiego dzieła.
Adam Zagajewski i Krakowskie Spotkania z Poezją:
Za organizację nowego poetyckiego festiwalu, za współpraęe międzypokoleniową poetów, za eleganckie i ciekawe prowadzenie spotkań.
Markę Radia Kraków przyznało jury w składzie: Barbara Gawryluk (Radio Kraków), Joanna Targoń (Gazeta Wyborcza), Łukasz Gazur (Dziennik Polski) oraz Krzysztof Glondys (Telewizja Kraków) i Katarzyna Kubisiowska (Tygodnik Powszechny).