fbpx

Mario Muchnik, fotograf. Wystawa w Instytucie Cervantesa

13 czerwca – 6 września

Wernisaż wystawy: środa, 13 czerwca, godz. 18:00 / Instytut Cervantesa w Krakowie, Kanonicza 12

Mario Muchnik, z pochodzenia Argentyńczyk, w Hiszpanii jest uważany za jedenego z najważniejszych wydawców literatury, w Polsce jest to postać niemal nieznana, a jednak zawdzięczamy mu wydania autorów najważniejszych, uznawanych dziś za klasycznych. Są wśród nich nazwiska pisarzy tzw. boomu literatury iberoamerykańskiej od Julio Cortázara, Gabriela Garcíi Márqueza, Mario Vargasa Llosy po José Donoso, ale także tak zwanych klasyków literatury latynoskiej, jak Jorge Luis Borges, Jorge Guillén, Rafael Alberti, Alejo Carpentier, czy Ernesto Sábato. Znał i wydawał również wielu pisarzy tworzących w innych językach m.in. Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartra, André Malraux, Italo Calvino, Kenizé Mourad, Oliviera Sacksa czy Ryszarda Kapuścińskiego.

Muchnik pracował jako fizyk we Włoszech, był wydawcą materiałów audiowizualnych w Londynie, dyrektorem serii wydawniczych w paryskim wydawnictwie Robert Laffont, założycielem i dyrektorem wydawnictwa Muchnik Editores, a także dyrektorem generalnym Seix Barral w Barcelonie, zarządzał również Anaya&Mario Muchnik z Madrytu. Jest autorem kilku książek m. in.: Miguel Ángel de cerca, Un bárbaro en Paris, Mundo Judío, Einstein, Lo peor no son los autores, Instantes robados

Muchnik od zawsze był również fotografem i to właśnie wykonane przez niego, czarno-białe fotografie zobaczymy na prezentowanej wystawie. Są to przeważnie nie aranżowane portrety pisarzy, głównie przyjaciół artysty oraz jego ojca: Jacobo Muchnika, również wydawcy, z którymi przez całe życie pozostawał w przyjaźni. Wystawa to wybór zdjęć z kolekcji przekazanej przez Mario Muchnika w 2017 roku Instytutowi Cervantesa w Madrycie, która spoczęła w sejfie tej instytucji.

Przy okazji wernisażu wystawy, w środę, 13 czerwca o godz. 18:00, Instytut Cervantesa zaprasza na spotkanie z udziałem kuratora wystawy, Marcosa-Ricardo Barnatána, argentyńskiego pisarza i poety, a także Martína Lópeza Vegi, Dyrektora ds. Kultury Instytutu Cervantesa oraz Tomasza Pindla, tłumacza i specjalisty z zakresu literatury hiszpańskojęzycznej.

 

Wstęp wolny.

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Instytutu.

Partnerami ekspozycji jest Ambasada Hiszpanii w Polsce i Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Wpisz szukaną frazę: