Po olbrzymim sukcesie pierwszej, wakacyjnej edycji, Wirtualna Biblioteka Wydawców powraca z jeszcze większym rozmachem! Od wczoraj, na blisko 300 citylightach w największych polskich miastach znajdziecie najlepsze książki gości Festiwalu Conrada i Targów Książki w Krakowie. Skanujcie kody QR i pobierajcie darmowe fragmenty. A jeśli Wam się spodobają – kupujcie e-booki u partnerskich dystrybutorów Wirtualnej Biblioteki: Publio, Woblinka, Virtualo i Koobe, którzy przygotowali dla Was darmowe e-booki, czytniki oraz kupony na książki i duże rabaty.
– To już druga odsłona akcji – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Pierwsza, zorganizowana w wakacje, objęła swoim zasięgiem tylko Kraków. Po ogromnym sukcesie (ponad 10 tys. pobranych fragmentów książek) postanowiliśmy rozszerzyć ją na całą Polskę. Mamy nadzieję, że czytelnicy ją pokochają.
Po raz pierwszy w historii blisko trzydziestu wydawców z całego kraju i czterech największych dystrybutorów e-booków połączyło siły, żeby zaprezentować czytelnikom najlepsze książki tego roku i równocześnie promować czytanie za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Mamy dla Was najświeższe nowości (jako pierwsi w Polsce prezentujemy fragment najnowszej książki Janusza Głowackiego, dajemy Wam także fragmenty premierowych książek Jana Jakuba Kolskiego i Tymona Tymańskiego), kryminały (Åsy Larsson, Yrsy Sigurdardottir), komiksy (Nicolasa Presla), słuchowiska (Dumanowski i Bruno Schulz), książki dla dzieci, reportaże (m.in. autorstwa Filipa Springera, czy antologię Made in Poland), biografie (Steve’a Jobsa i The Beatles), a także poezję i literaturę piękną (m.in.: książki Julii Hartwig i Szczepana Twardocha).
Akcję organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe. Partnerują jej: Instytut Książki oraz wydawnictwa i organizacje: a5, Agora, Bona, Czarne, Dodo Editor, Fundacja Przestrzeń Kobiet, Insignis Media, Karakter, Koobe, Krytyka Polityczna, Lokator, Muza, New Eastern Europe, Noir sur Blanc, Radio Kraków, Sine Qua Non, Skrzat, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Świat Książki, W.A.B., WAM, Wielka Litera, Wydawnictwo Akademickie Dialog, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo M, Wydawnictwo Otwarte, Znak, Znak Literanova, Znak Emotikon. Akcji patronują: Program 3 Polskiego Radia i magazyn Malemen.
Wirtualna Biblioteka Wydawców wpisuje się w cykl działań realizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, promujących literacki wizerunek miasta. KBF organizuje dwa wielkie festiwale literackie (coroczny Festiwal Conrada i raz na dwa lata – Festiwal Miłosza), chętnie angażuje się w inicjatywy przygotowywane przez wydawnictwa mające w mieście swoją siedzibę, ściśle współpracuje z Targami Książki – uznawanymi za najważniejsze wydarzenie w branży księgarskiej, a także wspiera wszelkie inicjatywy przybliżające literaturę mieszkańcom Krakowa i turystom. Z kolei w ramach programu Reading Małopolska KBF realizuje działania promocyjne nakierowane na podkreślanie literackiego potencjału regionu. Tylko w ciągu ostatniego roku, KBF organizował także dwie wielkie międzynarodowe konferencje, na które do Krakowa zjechali najwybitniejsi przedstawiciele świata literackiego, w tym z Miast Literatury UNESCO, oraz członkowie PEN International i ICORN. Powstał także multimedialny i interaktywny portal readingmalopolska.pl, który stał się kompendium wiedzy o literackich atrakcjach regionu. Od blisko dwóch lat, wspólnie z portalem Bookeriada.pl, KBF organizuje wielką akcję bezpłatnej wymiany książek Drugie Życie Książki, która zdobyła uznanie czytelników i przyciąga co miesiąc setki miłośników czytania. Nie przypadkiem właśnie w Krakowie, jako pierwszym mieście w Polsce, dwa lata temu w pojazdach komunikacji miejskiej wyznaczono Miejsce dla Czytającego.