fbpx

7 czerwca o godzinie 19:00 w siedzibie Klubu Jagiellońskiego (Rynek Główny 34), odbędzie się spotkanie, którego przedmiotem będzie fanart. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi: Agnieszką Urbańczyk (UJ) oraz Weroniką Stencel (projekt „Gazeta musi się ukazać”) zastanowimy się nad fenomenem twórczości fanowskiej, postaramy się jej przyjrzeć z bliska i pokazać, jak fantastycznie rozwijała się i ewoluowała na przestrzeni lat.

Formuła fanartu, czy właściwie fanacu (fan activity), którą za poprawniejszą uważa jeden z naszych gości, Agnieszka Urbańczyk, pełni funkcję pojęcia-parasola, które skupia wiele różnych tendencji sztuki fanowskiej. Postanowiliśmy wspólnie zastanowić się nad spójną definicją, poszukać najatrakcyjniejszych przejawów fan activity. Przedmiotem spotkania będzie przede wszystkim twórczość fanowska w kontekście literackim, ale nie tylko. Zastanowimy się wspólnie, czy każdy z nas może przy odrobinie talentu stać się fanem-twórcą, a może odrobina talentu to zdecydowanie za mało.

Naszymi gośćmi będą:

Agnieszka Urbańczyk – pracownik nieetatowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, swoje zainteresowania naukowe koncentruje na fan studies, kulturze popularnej, biopolityce, teologii politycznej, rewolucji francuskiej i polskim futuryzmie,

Weronika Stencel – autorka zdjęć i kolaży, studentka krytyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i redaktor naczelna pisma „Gazeta musi się ukazać”.

Spotkanie poprowadzi: Kamil Robert Reichel – komparatysta, teatrolog, krytyk teatralny i literacki.

Realizowana przez Klub Jagielloński od 2015 i objęta w tym roku patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO Noc Książki jest projektem społecznym, który poprzez organizowane spotkania oraz dyskusje o różnych formach i sposobach funkcjonowania literatury w dzisiejszym świecie ma za zadanie promować czytelnictwo i zachęcać mieszkańców Małopolski do częstszego sięgania po lektury. Mała Noc Książki. Fanart będzie ostatnim spotkaniem przygotowanym przez organizatorów przed wakacyjną przerwą.

Wszystkich fanów, ciekawskich, szukających odpowiedzi, a także twórców: zapraszamy!

Klub Jagielloński, Rynek Główny 34:

7 czerwca od godz. 19:00 czytamy i dyskutujemy przez całą noc!

18768532_1359114067528970_3043973578097849930_o

 

Więcej informacji:

Strona wydarzenia na Facebooku

Noc Książki na Facebooku i Instagramie

Wpisz szukaną frazę: