fbpx

Wszystkich wielbicieli zarówno literatury jak imagazyny „Ha!Art!” zapraszamy na majową Serię Czytań. Spotkanie odbędzie się w sobotę 30 maja o 19:00 w Spółdzielni Ogniwo (ul Paulińska 28 (Ibpiętro). Podczas majowego spotkania  autorzy i bohaterowie 49. numeru „Ha!art” o pracy zaprezentują swoje teksty. Usłyszymy: Ewę Chudobę, Łukasza Dąbrowieckiego, Antoniego Grześczyka i Transfuturystów. Kooperatywę twórczą. Spotkanie poprowadzą redaktorzy numeru: Jan Bińczycki i Adam Ladziński. Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Miasto Literatury UNESCO są partnerami wydarzenia.

Seria Czytań to kalka z języka angielskiego. Reading series oznacza jednocześnie formę prezentowania literatury i jednoczenia środowisk pisarskich. Najwyższy czas, żeby i „miasto literatury” wypróbowało tę formułę organizowania życia literackiego. Inicjatywa wychodzi ze środowiska redaktorów, redaktorek, aktywistów i aktywistek skupionych wokół wydawnictwa, fundacji, czasopisma i portalu Ha!art.

Krakowska Seria Czytań to organizowane regularnie spotkania, podczas których pisarki i pisarze, eseistki i eseiści, tłumaczki i tłumacze czytają fragmenty swoich utworów. Autorom projektu zależy na stworzeniu stałego forum spotkań, gdzie w roli głównej będzie literatura. Podczas cyklu można będzie posłuchać utworów, nad którymi pisarze jeszcze pracują, najświeższych prac znanych autorek i autorów oraz debiutantów, którzy zostaną wyselekcjonowani przez kuratorki i kuratorów projektu.

• • •

30 maja 2015, sobota, godzina 19:00

Spółdzielnia Ogniwo, ul. Paulińska 28 (I piętro), Kraków

• • •

O 49. numerze „Ha!artu”:

49. numer „Ha!artu” kleiliśmy po godzinach, w weekendy, w czasie dłużących się dni bezrobocia, unikając oka przełożonych w pracy. W redakcji pomogli studenci edytorstwa na praktykach. Wspólnie projektowaliśmy świąteczne wydanie magazynu, który w naszym zamierzeniu ma być zbiorem majowych czytanek, gorzkich i śmiesznych tekstów poświęconych jednemu z najważniejszych aspektów życia w dzisiejszych czasach. To plon naszych kradzionych minut, drobnych wyrzeczeń dnia codziennego. Mamy nadzieję, że da wam choć część satysfakcji, która była naszym udziałem w czasie wspólnej pracy.

Zależało nam, by uciec od sztampy, która cechuje podobne inicjatywy produkowane przez środowiska związane z kulturą. Nie znajdziecie tu narzekań na korporacje w wykonaniu absolwentów niszowych kierunków, kpin z buraków na zmywaku, roszczeniowych wypowiedzi artystów przekonanych, że ich działalność stoi przed sprawami całego społeczeństwa, posapywań sytych pięćdziesięciolatków szermujących argumentami, że dobrze pamiętają, jak to kiedyś było gorzej, bo musieli korzystać z Funduszu Wczasów Pracowniczych i zadowalać się produktami bez kolorowych opakowań. Autorzy artykułów i osoby, z którymi przeprowadziliśmy wywiady, reprezentują swoje własne poglądy, niekoniecznie wpisujące się w ideologiczne ramy, w jakich zwykło się umieszczać pierwszomajowe okoliczności.

W pierwszych rozdziałach zajmujemy się związkami pracy i literatury, kwestią inteligenckiego etosu wobec praw pracowniczych i warunków zarobkowania, zjawiskami na przecięciu, historią ruchów społecznych (strajk Bread & Roses w Stanach Zjednoczonych i polska Solidarność). Artykuły poświęcone „niepracy” przedstawiamy na początku, bo warto marzyć. Druga część numeru to zbiór opowiadań, reportaży i wyznań dotyczących pracy. Cieszy nas, że tak wielu interesujących autorów zajmuje się tym społecznie ważnym tematem.

Wpisz szukaną frazę: