fbpx

Maarten van der Graaff z Holandii i Ostap Ukrainiets z Ukrainy rezydentami KMLU

Maarten van der Graaff z Holandii i Ostap Ukrainiets z Ukrainy to tegoroczni rezydenci Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Nad swoimi najnowszymi tekstami będą pracować podczas dwumiesięcznego pobytu w Willi Decjusza. To dla nich czas intensywnej pracy, poznawania miasta i rozwijania kontaktów w branży literackiej.

Mieszkający w Utrechcie Maarten van der Graaff od 7 lat pracuje jako poeta i pisarz w Holandii. Za swój debiutancki zbiór wierszy pt. „Vluchtautogedichten” (pol. „Wiersze uchodźców”), otrzymał prestiżową nagrodę C. Buddingha.Wykłada na Uniwersytecie Radboud w Nijmegen i ArtEZ w Arnhem. W ostatnich latach był rezydentem Akademii Jana van Eycka w Maastricht i brał udział w festiwalach literackich m.in. w Londynie, Lwowie, Zagrzebiu i Sydney.

Drugi z rezydentów to związany ze Lwowem pisarz i tłumacz z Iwano-Frankowska. Ostap Ukrainiets ukończył Narodowy Uniwersytet Kijowsko-Mohylańskiej Akademii, ma tytuł magistra w dziedzinie porównawczych studiów literackich. Debiutował jako pisarz w 2017 roku powieścią „Malchut”, która została okrzyknięta „debiutem roku”.  przez magazyn Village Od tego czasu opublikował powieści „Trance” i „Crusade Chancellery”, które spotkały się z dobrym przyjęciem czytelników. Ostap w swojej twórczości często odwołuje się do dziedzictwa kulturowego i historycznych anegdot.

Maarten van der Graaff i Ostap Ukrainiets zamieszkają w Domu Łaskiego, w gościnnych pokojach Instytutu Kultury Willa Decjusza, partnera projektu. Pobyt w Krakowie to dla nich okazja do pracy nad tekstami literackimi w przyjaznym otoczeniu Parku Decjusza, ale również szansa, aby uczestniczyć w życiu literackim miasta oraz zaprezentować swoją twórczość krakowskiej publiczności.

Program rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO skierowany jest do pisarzy, poetów i tłumaczy z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Ma na celu stworzenie szansy dla pisarzy do zaprezentowania ich pracy środkowoeuropejskiej publiczności, wspieranie większej różnorodności w polskim i europejskim środowisku literackim oraz umożliwienie lokalnym twórcom nawiązania kontaktów z zagranicznymi pisarzami. W przeszłości w ramach programu Kraków gościł twórców m.in. z Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Ukrainy, Hiszpanii czy Australii.

Program rezydencjalny skierowany do twórców i twórczyń z Miast Literatury UNESCO to jeden z szeregu tego typu projektów realizowanych przez KMLU obok takich programów pobytowych jak Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN, wymienna rezydencja Kraków-Québec czy rezydencje dla laureatów nagród literackich.

Program jest realizowany przez KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa – we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza.

Wpisz szukaną frazę: