fbpx

LITERATURA NA FALI – posłuchaj podcastu! Bohaterką 1. odcinka jest Kholoud Charaf

LITERATURA NA FALI to cykl podcastów literackich Grzegorza Jankowicza i Michała Sowińskiego, w których prezentowane są sylwetki oraz dzieła polskich i zagranicznych pisarzy. Bohaterką pierwszego odcinka pt. „Wbrew wojnie” jest syryjska poetka krytyczka sztuki i artystka Kholoud Charaf, autorka tomu „The Remains of the Butterfly” (2016).

Charaf urodziła się w miejscowości Al-Mjemr na południu Syrii. W latach 2013-2015 pracowała jako kierownik pracowni medycznej na oddziale kobiecym w więzieniu w As-Suwajdzie. Przez niespełna rok uczyła angielskiego w Syryjskim Instytucie Edukacji dla dzieci, które nie miały szans na edukację z powodu trwającej w kraju wojny. Jako przedstawicielka prześladowanej mniejszości religijnej druzów Charaf została zmuszona do emigracji. Od 2018 r. przebywa na dwuletnim stypendium w ramach programu rezydencjalnego ICORN w Krakowie. Sieć ICORN, oferująca azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie, powstała w 2005 r. w Norwegii. Organizatorami programu ICORN są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza.

W 2019 r. Charaf zdobyła Literacką Nagrodę Ibn Battuty w dziedzinie literatury podróżniczej. Jury konkursu doceniło jej książkę pt. „Podróż powrotna do stóp góry: dziennik w cieniu wojny”.

Twórcy: Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński
Lektorka: Katarzyna Trzeciak
Producent wykonawczy: Piotr Żyła
Produkcja: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Wpisz szukaną frazę: