fbpx

Literackie lato w mieście! Sierpień w Pałacu Potockich

Lato w mieście trwa w najlepsze! Zwłaszcza w tym roku to czas intensywnych poszukiwań atrakcji gwarantujących zarówno ciekawe doświadczenia, jak i wytchnienie od wszechobecnego upału. Kuszące chłodem krużganki to zaledwie jeden z licznych argumentów, by w sierpniu wziąć udział w spotkaniach literackich w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Czy płynący z wszechobecnej betonozy wniosek, że Polacy nienawidzą drzew, jest słuszny? Czy średniowieczny Kraków z „Historii żółtej ciżemki” Antoniny Domańskiej może być atrakcyjny dla współczesnych odbiorców? Jak poezja może pomóc w walce z kryzysem klimatycznym? Co kryją zakamarki Pałacu Potockich i jak nazywał się ukochany pupil jego dawnych właścicieli? To część pytań, które zadamy sobie podczas spotkań w ramach sierpniowego programu wydarzeń literackich w Pałacu Potockich.

Mira Marcinów, tegoroczna laureatka Paszportu „Polityki” w kategorii „Literatura”, będzie sierpniową rezydentką programu stypendialnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO w Pałacu Potockich. Autorka głośnej i nagradzanej książki „Bezmatek” (Wydawnictwo Czarne 2020) poprowadzi warsztaty o tym, jak z wyznania stworzyć literaturę – i czy w ogóle warto to robić. Pisarka będzie również gościnią poświęconego jej twórczości spotkania, podczas którego odpowie na nurtujące publiczność pytania i być może podzieli się refleksjami o tym, jak mieszka się w pałacu przy najpiękniejszym rynku Europy.


Mieszkanie rezydencjalne KMLU, w którym spędzi twórczy miesiąc Mira Marcinów, fot. Joanna Gałuszka

Między 27 a 29 sierpnia Pałac Potockich zamieni się w centrum Non-fiction. Festiwalu reportażu – wydarzenia poświęconego temu gatunkowi w jego różnych odsłonach. W programie w tym miesiącu znajdzie się również gratka dla kinomanów – pokaz filmu „Nad rzeką, której nie ma” Andrzeja Barańskiego w ramach projekcji z cyklu „Kinematograf w Pałacu”. Tradycyjnie, jak w każdą niedzielę o godz. 11.30, zapraszamy na Rynek Główny 20 najmłodszych entuzjastów książek na tematyczne warsztaty poświęcone literaturze i czytaniu.

W programie wydarzeń Pałacu Potockich można znaleźć cykliczne warsztaty dla dzieci, regularne pokazy filmowe, wyjątkowe spotkania z pisarzami czy tłumaczami. Bogaty program animuje pracujący na co dzień w Pałacu Potockich zespół Działu Literackiego KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Dział Inicjatyw Lokalnych, partner wielu krakowskich organizacji i wydarzeń.

Pałac Potockich to nowy kulturalny adres Krakowa z niepowtarzalnym widokiem na Rynek Główny. Utworzona dla mieszkańców miasta i przyjezdnych przestrzeń gromadzi pod wspólnym dachem wydarzenia kulturalne, wystawy sztuki, spotkania literackie Krakowa Miasta Literatury UNESCO, najważniejsze krakowskie festiwale, koncerty i projekcje filmowe. Działa tu również doskonała księgarnia. Pałac Potockich jest otwarty na pomysły rodem z Krakowa i dostępny dla wszystkich, łącząc dziedzictwo z kreatywnością. Ta lokalizacja przy Rynku Głównym 20 jest wizytówką Krakowa – miasta europejskiej kultury – a zarazem miejscem codziennej pracy i wspólnych działań.

Sprawdź program literacki w Pałacu Potockich: palacpotockich.krakow.pl

 

Wpisz szukaną frazę: