fbpx

Zapisz się już teraz do Szkoły Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Lato w Szkole Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO

Marzysz o napisaniu powieści pod okiem wyspecjalizowanych redaktorów i niestraszna Ci intensywna praca? Interesuje Cię tworzenie literatury o podróżach i odległych miejscach? A może chcesz dowiedzieć się, jak literatura potrafi wpływać na kryzys ekologiczny? Jeżeli odpowiedź na chociaż jedno z tych pytań jest twierdząca, zobacz koniecznie, co przygotowaliśmy w Szkole Pisania na najbliższe miesiące!

Kurs Pisania Powieści 2022/2023

Wrzesień rozpoczniemy siódmą edycją Kursu Pisania Powieści, opatrzoną hasłem Pamięć i pamięci. Zapraszamy wszystkie osoby, którym chodzi po głowie pomysł na powieść – będą mogły szlifować go pod okiem wybitnych polskich redaktorów. Nasz kurs to doskonała okazja do wspólnej pracy i wzajemnej inspiracji w gronie aspirujących powieściopisarek i powieściopisarzy oraz do poznania „od kuchni” świata literackiego i wydawniczego.

Nad postępami uczestniczek i uczestników będą czuwać dwaj mentorzy – Filip Modrzejewski, redaktor książek między innymi Mariusza Czubaja, Macieja Płazy, Zyty Rudzkiej, Aleksandry Zielińskiej i Janusza Rudnickiego, oraz Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora, współzałożyciel Instytutu Reportażu.

Wśród prowadzących znaleźli się również: pisarka, reporterka i socjolożka Agata Romaniuk, Aleksandra Zbroja, autorka głośnej powieści Mireczek, Agnieszka Budnik, literaturoznawczyni odpowiadająca za podcast Raport z Literatury oraz Anna Rucińska, specjalistka w dziedzinie prawa autorskiego.

Weekendowe zjazdy będą odbywać się od początku września do końca stycznia, zaś jeden z październikowych zjazdów przypadnie na tegoroczną edycję Festiwalu Conrada. Będzie on doskonałą okazją do spotkań z pisarzami i wydawcami, a także wysłuchania wykładów mistrzowskich czołowych twórców i redaktorów, w tym Jana Gondowicza.

Tak jak w poprzednich latach owocem kursu będzie Antologia tekstów, która trafi do najbardziej uznanych wydawców w kraju. Zapraszamy do lektury antologii fragmentów tekstów uczestniczek i uczestników poprzedniej edycji, dostępnej na stronie http://pisz.miastoliteratury.pl/antologie/ Przeczytacie tam teksty, które przerodziły się w debiuty literackie – autorstwa m. in. Elżbiety Łapczyńskiej (zdobywczyni Nagrody Conrada za Bestiariusz Nowohucki), Joanny Łopusińskiej (autorki Śmierci i Małgorzaty oraz Zderzacza) Barbary Woźniak (nominowana do nagrody im. Witolda Gombrowicza za Niejedno), Marii Karpińskiej (zdobywczyni Nagrody Norwida za Żywopłoty) oraz Olgi Górskiej, absolwentki ubiegłorocznej edycji Kursu Pisania Powieści, autorki wydanej w tym roku powieści Nie wszyscy pójdziemy do raju.

Spotkania odbywać się będą w Krakowie, w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Terminy zjazdów: 3-4.09, 24-25.09, 15-16.10, 29-30.10, 12-13.11, 26-27.11, 3-4.12, 17-18.12, 14-15.01.2023, 28-29.01.2023. Godziny zajęć: w soboty od 12.00 do 18.00, w niedziele od 12.00 do 17.00.

Aby zapisać się na kurs, należy wysłać zgłoszenie na adres: pisz@miastoliteratury.pl Zgłoszenie powinno zawierać: list motywacyjny, formularz zgłoszeniowy oraz plan i fragment powieści, nad którą uczestnik chce pracować podczas kursu. Na zgłoszenia czekamy do 16 sierpnia 2022.

Szkoła Ekopoetyki

Z kolei we wrześniowym programie Szkoły Pisania wybiegniemy w przyszłość, w stronę faktów i futurystycznych wizji. Będzie to czas drugiej edycji Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa, w ramach którego w Krakowie zagości Szkoła Ekopoetyki. Ta inicjatywa warszawskiego Instytutu Reportażu i Krakowa Miasta Literatury UNESCO to świetna okazja, by w zaledwie kilka dni zapoznać się z bogatym programem edukacyjnym oferującym odpowiedź na wyzwania, przed jakimi stoi ludzkość w dobie katastrof ekologicznych. Szkoła Pisania jest partnerem wydarzenia.

Krakowską Edycję Szkoły Ekopoetyki poprowadzą między innymi jego pomysłodawcy – pisarka i poetka Julia Fiedorczuk oraz reporter i fotograf Filip Springer. Zainteresowanym polecamy również ekokrytyczny videomasterclass Filipa Springera, powstały w ramach cyklu Masterclass Szkoły Pisania KMLU, dostępny na Play Kraków po bezpłatnym zalogowaniu: https://playkrakow.com/vods/vod.15388

Zajęcia w dniach 5-9 września będą obejmować wykłady, dyskusje, warsztaty, spacery oraz wspólne sesje czytelnicze i grupowe rozmowy. Nie wymagamy konkretnej wiedzy, a jedynie gotowości do pracy z literaturą i uczestnictwa w zajęciach o zróżnicowanej tematyce w intensywnej, tygodniowej formule (całodniowe spotkania od poniedziałku do piątku).

Informacje o zapisach oraz pełny program kursu ukaże się już wkrótce na stronie Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa – www.bombamegabitowa.com.

Zapraszamy również do udziału w Solarpunkowym Konkursie Fikcji Klimatycznej, skierowanym do uczniów szkół, studentów i młodych dorosłych. Celem konkursu jest zachęcanie do poszukiwania rzetelnej wiedzy na temat współczesności – szczególnie pod kątem kwestii klimatycznych – a także do wnikliwej analizy i dostrzegania możliwych konsekwencji zachodzących procesów.

Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać pracę literacką napisaną w konwencji science fiction lub fikcyjnego reportażu, przedstawiającą rozwój akcji prezentującej futurystyczną wizję klimatu. Na prace czekamy pod adresem solarpunk@kbf.krakow.pl do 24 lipca. Dla autorów najwyżej ocenionych prac przewidziane są m. in. nagrody pieniężne oraz bezpłatny udział we wszystkich wydarzeniach Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie http://miastoliteratury.pl/wez-udzial-w-solarpunkowym-konkursie-fikcji-klimatycznej-dla-dzieci-i-mlodziezy/.

Szkoła Pisania jest częścią programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie Mieście Literatury UNESCO, do którego należy także Nagroda Conrada. Operatorem programu jest KBF – instytucja Miasta Krakowa. Więcej informacji znajdziesz na: http://pisz.miastoliteratury.pl/.

 

Wpisz szukaną frazę: