Jeśli twój wakacyjny rytm wyznaczają letnie festiwale literackie i muzyczne, a zwłaszcza wydarzenia z krakowskim znakiem jakości, ten krótki przewodnik jest właśnie dla ciebie! Sprawdź, gdzie spotkania organizuje Kraków Miasto Literatury UNESCO i zaplanuj literackie lato!
Po 29. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, na którym KMLU – Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprogramowało pasmo literackie, a także po podróży na Halfway Festival do Białegostoku, gdzie spotkaliśmy się m.in. z Łukaszem Orbitowskim i Olgą Hund, pora na ponowny przystanek w podwawelskim grodzie. W najbliższy weekend, między 5 a 7 lipca w kompleksie Tytano przy ul. Dolnych Młynów 10, zapraszamy na Festiwal Reportażu Non-Fiction, interdyscyplinarne wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Re-Prezentacje, w którym literatura faktu przenika się m.in. z reportażami fotograficznym czy radiowym. Podczas wieczoru otwarcia odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Rejmer, laureatką literackiego Paszportu „Polityki” (partnerem kategorii Literatura jest KMLU), za książkę Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii. Start rozmowy zatytułowanej Rezonans niewoli o godz. 20.00. W niedzielę spotkamy się z Grzegorzem Jankowiczem, który opowie o wszystkim, co chcielibyście wiedzieć o krakowskim środowisku literackim, ale… baliście się zapytać. Głównym tematem spotkania będzie powstały na zlecenie KMLU raport Dramat i życie, wnikliwie przyglądający się regułom gry panującym na krakowskim polu literackim. 7 lipca o godz. 14.00 dowiecie się, co jest stawką w tej grze, kim jest dziś pisarka/pisarz w kontekście pracy twórczej i uwikłania w mechanizmy rynku książki, a także z jakimi problemami borykają się twórcy. Zapraszamy wszystkich związanych z życiem literackim w Krakowie: reporterów, pisarzy, wydawców, księgarzy, antykwariuszy, krytyków, blogerów i oczywiście czytelników.
KMLU literacko i wyraziście zaznaczy swoją obecność w Katowicach na OFF Festivalu między 2 a 4 sierpnia. Tego święta muzyki alternatywnej nie trzeba nikomu przedstawiać! Jakie wydarzenia przygotowało KMLU w Kawiarni literackiej? Drugiego dnia festiwalu będzie tam naprawdę głośno za sprawą performansu poetycko-muzycznego, na którym poezję gadaną, wykrzyczaną i freestyle’owaną przedstawią Jakub Kornhauser, Agata Jabłońska i Paweł Harlender. Podczas tego spotkania Jacek Świdziński, jeden z najciekawszych polskich komiksiarzy, za pomocą farb, intelektu i talentu skomentuje na żywo poetycką rzeczywistość naszego kraju, posługując się najszlachetniejszym gatunkiem literackim, jakim jest pasek komiksowy. Na wydarzenie Dlaczego głośno? zapraszamy o godz. 16.00.
Zaraz po OFF Festivalu wybierzemy się na Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, gdzie odbędą się miedzy innymi firmowane przez KMLU warsztaty Literatura w wielkim i małym mieście. To otwarte spotkanie dla osób z branży literackiej, ale także czytelniczek i czytelników, poświęcone będzie badaniom krakowskiego życia literackiego. 9 lipca o godz. 11.00 w miasteczku festiwalowym Grzegorz Jankowicz przedstawi wspomniany raport Dramat i życie w praktycznej i interaktywnej formie.
W połowie sierpnia wracamy do grodu Kraka, gdzie na terenie EXPO Kraków odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Popkultury Confiction. „Autorzy książek, scenarzyści filmowi, mistrzowie gry, wydawcy gier planszowych, dziennikarze i przede wszystkim wy – fani. Wszyscy zgromadzeni w jednym miejscu, aby wspólnie bawić się, poznawać nowe seriale, gry i książki” – piszą organizatorzy festiwalu. KMLU jest partnerem wydarzeń literackich i organizowanego w ramach wydarzenia konwentu LemCon, przybliżającemu twórczość Stanisława Lema. Wśród gości, z którymi spotkamy między 16 a 18 sierpnia, są Tomasz Pindel, Wit Szostak i Aleksandra Zielińska.
Na koniec wakacji KMLU wybierze się w podróż nad morze na Festiwal Miasto Słowa i wydarzenia organizowane wokół Nagrody Literackiej Gdynia. Od 26 sierpnia do 1 września spotkamy się z autorami książek nominowanych do tegorocznej nagrody, wśród których znajdują się tytuły wydane pod patronatem KMLU: Psy ras drobnych Olgi Hund i Tajny agent Josepha Conrada w nowym tłumaczeniu Maciej Świerkockiego. Festiwal otworzy premiera Historii fandomowych Tomasza Pindla. Posłuchamy o alterkulturze, o trzecim obiegu wytworów ludzkiej wyobraźni, o osobach, którym się chciało i nadal chce, które tworzą środowisko dynamiczne i twórcze.
Będziemy wszędzie tam, gdzie temperatury literackich wydarzeń sięgają końca skali. Do zobaczenia na wakacyjnych festiwalach!