fbpx

„Księgarnie Odporne” – Kraków na ratunek księgarniom

Dramatyczne, sięgające nawet 98% spadki obrotów, problemy lokalowe i brak możliwości efektywnego konkurowania z największymi sieciami w internecie – nie każdy wie, w jak trudnej sytuacji znalazły się w dobie pandemii koronawirusa niezależne księgarnie. W ślad za kampanią zachęcającą krakowian i krakowianki do lokalnych zakupów książkowych online oraz ogólnopolską akcją „Książka na telefon”, Krakowskie Biuro Festiwalowe w porozumieniu z Miastem Kraków uruchomiło szeroko zakrojony projekt ochronno-pomocowy „Księgarnie Odporne”.

Małe księgarnie to nie tylko miejsca, które przez bogactwo i różnorodność opiniotwórczej, autorsko dobieranej oferty książkowej można porównać do galerii sztuki, ale również żywe i aktywne ośrodki życia kulturalnego – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. W nowej, po-epidemicznej rzeczywistości wszyscy chcielibyśmy do nich jak najszybciej wrócić. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele znaczą księgarnie dla kulturalnej i literackiej tożsamości Krakowa, dlatego wspólnie z Prezydentem Miasta Krakowa zdecydowaliśmy się uruchomić jedyny w skali kraju program umożliwiający bezpośrednie wsparcie księgarń w dobie bezprecedensowego kryzysu gospodarczego, który dotyka również kulturę – dodaje.

Udział w programie Księgarnie Odporne można zgłaszać od 17 do 21 kwietnia poprzez wypełnienie i przesłanie drogą mailową prostego formularza. Działanie jest adresowane do niezależnych, nie-sieciowych księgarń i antykwariatów położonych na terenie Krakowa. W drodze naboru zostaną wybrane księgarnie, które otrzymają wsparcie finansowe. Jednym z elementów przystąpienia do programu będzie przygotowanie przez księgarzy i księgarki krótkich materiałów video lub recenzji tekstowych, które będą wykorzystane na profilach Facebook Krakowa Miasta Literatury UNESCO i zaangażowanych we wsparcie innych instytucji kultury, celem promocji oferty online niezależnych księgarń. Dodatkowym efektem programu będzie kampania promocyjna, która ukaże kulturotwórczą i opiniotwórczą rolę księgarzy jako znawców literatury i krytyków literackich.

Więcej szczegółów, zasady naboru i formularz zgłoszeniowy znaleźć można w poniższych linkach.

ZOBACZ REGULAMIN>>

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY>>

Program Księgarnie Odporne stanowi konsekwencję strategii wsparcia rozwoju branży księgarskiej wpisanej w program Kraków Miasto Literatury UNESCO, realizowany przez Kraków w związku z uzyskaniem w 2013 roku zaszczytnego tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury. Operatorem i realizatorem programu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Program realizowany jest w ramach szerszej strategii „Kultura Odporna”, adresowanej do wszystkich środowisk kulturalnych Krakowa w kryzysowym czasie pandemii koronawirusa.

Wpisz szukaną frazę: