fbpx

Księgarnie Odporne – dziękujemy i wspieramy dalej!

30 wideorecenzji obejrzanych przez 25 tys. internautów i internautek, 82 recenzje tekstowe publikowane m.in. w kolejnych wydaniach miesięcznika „Karnet” i na łamach partnerów medialnych akcji – to tylko niektóre efekty programu Księgarnie Odporne zrealizowanego w ostatnich dwóch miesiącach przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Szczególnie ważne było dla nas zaznaczenie społecznej solidarności z krakowskimi księgarzami i księgarkami w czasie trwającego kryzysu ekonomicznego, a także – bezpośrednie środki finansowe przekazane na działalność jednej z najbardziej dotkniętej restrykcjami branży!

U progu pandemii koronawirusa Kraków zdecydował się na uruchomienie bezprecedensowego w skali kraju, szybkiego programu pomocowo-ochronnego, którego beneficjentami są niezależne krakowskie księgarnie – od lat nieocenione i prężnie działające ośrodki życia kulturalnego. Wsparcie rozwoju księgarstwa tradycyjnego to od początku jeden z kluczowych elementów programu Kraków Miasto Literatury UNESCO: w Krakowie od 2011 roku funkcjonuje system ulg czynszowych w lokalach miejskich, organizacja wydarzeń kulturalnych w księgarniach zasilana jest ze specjalnego budżetu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś jesienią odbywa się budujący świadomość znaczenia i kulturotwórczej roli tych miejsc plebiscyt „Wybieramy księgarnie roku”.

Dramatyczny spadek obrotów w sklepach stacjonarnych i tylko częściowe jego przełożenie na sprzedaż internetową po wybuchu pandemii postawiły księgarnie w całym kraju w bardzo trudnej sytuacji. Obok takich rozwiązań, jak zawieszenie pobierania czynszów w lokalach miejskich czy kampanie zachęcające do okazywania solidarności z ulubionymi księgarniami przez zakupy online (krakowska „Wspieram krakowskie księgarnie online” i ogólnopolska „Książka na telefon”) konieczne okazało się wypracowanie skutecznych, krótkoterminowych działań ochronnych dla branży, której działalność współdecyduje o wyjątkowym charakterze Krakowa.

Na realizację programu Księgarnie Odporne przeznaczono 100 tys. zł z budżetu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W wyniku otwartego naboru oraz szybkiej i sprawnej selekcji te środki trafiły do 22 niezależnych księgarń w całym mieście. Jednym z efektów i promocyjną wartością dodaną programu było m.in. zamówienie cyklu wideorecenzji książkowych, które mogli śledzić odbiorcy profilu Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku oraz szeregu recenzji książkowych udostępnionych czytelnikom i czytelniczkom miesięcznika „Karnet”. Księgarze i księgarki zaprezentowali się w nich od strony, którą znamy na co dzień w księgarniach – jako niezrównani specjaliści i specjalistki w odkrywaniu przed nami nowych czytelniczych lądów i zakątków; ludzie, dzięki którym nasze prywatne biblioteczki zapełniają kolejne niezapomniane książki.

Dziś publikujemy nagranie, którym pragniemy podsumować trwającą ponad miesiąc akcję i podziękować: księgarzom i księgarkom za wspaniałe materiały, a przede wszystkim za upór, wytrwałość i zaraźliwie pozytywną energię w trudnych dla wszystkich czasach, a wszystkim widzom – za entuzjastyczne reakcje i przede wszystkim wspieranie naszych krakowskich księgarni w czasie szczególnej próby.

Księgarnie Odporne – oto one!

 1. Antykwariat PiBook
 2. Antykwariat Abecadło
 3. Antykwariat SK
 4. Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza
 5. De Revolutionibus Books & Café
 6. Fankomiks Księgarnia Hobbistyczna
 7. Główna Księgarnia Naukowa
 8. Książkoteka
 9. Księgarnia Akademicka
 10. Księgarnia CUD
 11. Księgarnia Jedynka
 12. Księgarnia Karakter
 13. Księgarnia Muza II
 14. Księgarnia Pod Globusem
 15. Księgarnia Kurant
 16. Lokator Kawa & Książki
 17. Massolit Books
 18. Spółdzielnia Ogniwo
 19. Szafa Pełna Książek
 20. Księgarnia Skrzat (ul. Prądnicka 77)
 21. Księgarnia Skrzat (os. Niepodległości 3)
 22. Café NOWA Księgarnia

Organizatorami programu Księgarnie Odporne są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Projekt zrealizowano w ramach miejskiej strategii „Kultura Odporna”, celem której jest przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa w obszarze kultury.

#krkcityoflit #KsięgarnieOdporne #KulturaOdporna #KrakowskieKsięgarnie #BądźTurystą

Wpisz szukaną frazę: