fbpx

Książka pod patronatem KMLU – z nagrodą „Odkrycia Empiku 2022”

Jury w składzie Aleksandra Zbroja, Michał Nogaś, Sylwia Chutnik, Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz przyznało nagrodę Ishbel Szatrawskiej za książkę „Żywot i śmierć Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”(Wydawnictwo Cyranka).

Ocalały z Shoah emigrant z Polski przybywa do Stanów Zjednoczonych, by robić karierę w Hollywood. Wygrywa casting organizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i zostaje aktorem. Wygląda na to, że ziszcza się amerykański sen. Sprawy komplikują się jednak, gdy przeszłością Hersha zaczynają interesować się agenci FBI. Czy nie jest on przypadkiem uczestnikiem międzynarodowego, komunistycznego spisku?

Historia ma wiele przemyślnych korytarzy, dlatego nie dajmy się jej zwieść: Hersh Libkin z Sacramento w Kalifornii to naprawdę Hersz Libkin z miasta Łodzi. I tylko ironii losu przypiszmy to, że zamieszkał w mieście nazwanym od chrześcijańskiego obrządku w stanie, którego nazwa wywodzi się z kultury islamskiej. W jego rozpisanej na głosy, prowadzącej przez Auschwitz, Hollywood i Woodstock historii rozwija się opowieść o cenie, jaką się płaci, za to kim się jest, kim chciałoby się zostać i kim widzą nas inni. Także za to, kogo się kocha i o czym wolałoby się zapomnieć. Swoim skrojonym na brechtowską miarę, gniewnym i dotykającym nas wszystkich dramatem Ishbel Szatrawska wysoko podniosła poprzeczkę.
Jerzy Jarniewicz.

W uzasadnieniu Aleksandra Zbroja powiedziała: „Za opowieść o próbie życia na własnych warunkach i poskramianiu demonów, które rujnują życie. Za udowodnienie, że dramat może zaistnieć w literaturze, zostać doceniony i szybko dostać się na deski teatru”.

Odkrycia Empiku przyznawane są twórczyniom i twórcom, którzy w zeszłym roku odważnie wytyczali nowe artystyczne szlaki i których wszyscy powinni poznać.

Nominacje za rok 2022 zostały przyznane także dwóm innym książkom pod naszym patronatem:

* „Głuszy” Anny Goc (Dowody na Istnienie)

* „Nie wszyscy pójdziemy do raju” Olgi Górskiej (Wydawnictwo Drzazgi), której zręby powstawały na Kursie pisania powieści KMLU!

 

fot. Mieszko Piętka, Jacek Kurnikowski, Piotr Podlewski/AKPA/ bezpłatne materiały prasowe 

Wpisz szukaną frazę: