fbpx

Krakowski Kiermasz Książki – Lem atakuje!

Ostatnia w tym roku odsłona pleneru antykwariuszy i bukinistów przy Grodzkiej w Krakowie dedykowana będzie Stanisławowi Lemowi. Zapraszamy w weekend 8 i 9 września na Plac św. Marii Magdaleny na obchody urodzin autora Solaris na świeżym powietrzu – nie zabraknie twórczych warsztatów, wykładów i spotkań, atrakcji dla dzieci i pysznej kawy, kameralnej, piknikowej atmosfery, a przede wszystkim – tysięcy książek!

Trudno zliczyć wszystkie rodzime wydania książek najchętniej przekładanego polskiego autora wszech czasów. Większość z nich będzie można zdobyć na specjalnej odsłonie Krakowskiego Kiermaszu Książki, jaka odbędzie się w weekend 8-9 września w godz. 10:00-19:00 na Placu Św. Marii Magdaleny w Krakowie. Swoją bogatą i przystępną cenowo ofertę zaprezentują na nim antykwariaty Abecadło, π-Book, Suszek, 451 stopni, Szafa Pełna Książek, Świat w Tunelu, specjalistyczna księgarnia komiksowa Fankomiks i anglojęzyczna American Bookstore, a także bukiniści z Hali Targowej i pawilonu Powiśle 11. Oprócz wydań, adaptacji i wariacji na temat utworów Lema, można będzie liczyć na szeroki wybór poezji, klasyki literatury światowej, wydawnictw albumowych i komiksowych, cracoviana, edycji specjalnych, pocztówek i albumów winylowych.

12 września 2018 r. Stanisław Lem skończyłby 97 lat. Dzięki współpracy ze środowiskiem lemologów i lemofilów program wrześniowego kiermaszu wzbogacą liczne wydarzenia towarzyszące. W sobotę i w niedzielę w godz. 12:00-16:30 zapraszamy na warsztaty drukarskie z Tadeuszem Grajplem, podczas których uczestnicy poznają mniej znane inspiracje stojące za elektrycerzami, Elektrybałtem, Kobyszczem i innymi stworami znanymi z Cyberiady oraz złożą własnoręcznie pamiątkowe notesy z reprodukcjami postaci ze średniowiecznych bestiariuszy. Na warsztaty obowiązuje rejestracja mailowa. Z kolei w sobotę 8 września o godz. 17:00 o filmowych adaptacjach dzieł Lema opowie Piotr Górski, a na zakończenie kiermaszu w niedzielę 9 września czeka nas prelekcja dr hab. Jakuba Gomułki o tym, czym dla Lema była futurologia. Oba te wydarzenia odbywają się we współpracy z konwentem fanów Lema LemCon, jaki opanuje 8 września przestrzenie Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Krakowski Kiermasz Książki to także przestrzeń rekreacji i wypoczynku – przez cały czas trwania imprezy zapraszamy do kącika dziecięcego przygotowanego przez księgarnię Szafa Pełna Książek. Nie zabraknie też pysznej kawy i lodów serwowanych z mobilnych riksz Lodożerców, jakie można spotkać na co dzień a Placu Nowym.

Na Lemowski-Krakowski Kiermasz Książki zapraszamy w sobotę i niedzielę 8-9 września w godz. 10:00-19:00. Wydarzenie stanowi część całorocznego cyklu realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego celem jest promocja literatury w przestrzeni publicznej oraz wsparcie środowisk antykwarycznych Krakowa.

Do zobaczenia!

Więcej na: www.miastoliteratury.pl

PROGRAM

Sobota-niedziela 8-9.09.2018, 12:00-14:00 (I tura), 14:30-16:30 (II tura)

Bestiariusz Lemowski – warsztaty drukarskie

W jaki sposób konie i zające morskie, węże o gębach krokodyli, Bafomet, feniks i inne stwory znane ze średniowiecznych bestiariuszy,  przefiltrowane przez wyobraźnię Stanisława Lema, dały początek postaciom i koncepcjom z Bajek robotów i Cyberiady? Czyżby Lem – prorok naszych czasów i mistrz kreacji scenariuszy przyszłości, czerpał obficie z historycznych wyobrażeń na temat krańców ziemi i stworów je zamieszkujących?

Zapraszamy na twórcze warsztaty, podczas których uczestnicy poznają mniej oczywiste inspiracje stojące za retrofuturystycznymi światami Lema oraz własnoręcznie złożą pamiątkowe notesy z odbitkami drzeworytów wykonanych specjalnie na zajęcia na bazie średniowiecznych grafik ilustrujących Podróże Jana z Mandeville (zgodnie z wydaniem Wrocław 2013).

Tadeusz Grajpel – pasjonat i znawca dziejów drukarstwa, założyciel autorskiej Pracowni Badań i Edukacji Historycznej w Końskich (woj. Świętokrzyskie), animator kultury i gawędziarz, ekspert Biblioteki Jagiellońskiej. Twórca wiernej rekonstrukcji prasy drukarskiej Gutenberga oraz licznych replik klocków drzeworytniczych, głównie średniowiecznych i renesansowych.

Zapisy: kontakt@miastoliteratury.pl. Udział w warsztatach za potwierdzeniem mailowym ze strony organizatora. Ilość miejsc ograniczona!

Sobota 8.09.2018, 17:00-18:00

Lem kontra celuloid

Przygoda Stanisława Lema z kinem trwa od blisko 60 lat. Obfitowała we wzloty i upadki, wielkie przedsięwzięcia wybitnych twórców i drobne inicjatywy oddanych fanów. Ile było wersji Solaris? Dlaczego Marek Piestrak wtargnął do Scotland Yardu bez zezwolenia? jak zrobić kosmitę z rury od odkurzacza oraz co sam mistrz sądził o tym, co z jego dziełami robili filmowcy? O tych i innych faktach opowie fan Stanisława Lema i współtwórca obchodów jego urodzin, Piotr Górski.

Niedziela 9.09.2018, 17:00-18:00

Stanisław Lem: fantastyka a futurologia

Lem nie tworzył beletrystyki fantastyczno-naukowej po prostu dla zabawy – ani swojej, ani czytelników. Celem jego pisarstwa, jak sam mówił, było wykroczenie poza granice aktualnej wiedzy naukowej i swoiste sondowanie tego, co jeszcze nieznane. Lemowska science fiction była więc w zamierzeniu formą eksperymentu myślowego, dzięki któremu zarówno twórca jak i jego odbiorcy mieli uzyskać wstępną orientację w przyszłości. Spełniać więc miała funkcję, którą w latach 60-tych przypisywano futurologii, a której futurologia – jak zresztą wskazywał sam Lem – wypełnić nie może

Dr hab. Jakub Gomułka – pracownik Katedry Epistemologii, Logiki i Metodologii Nauk w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Interesuje się między innymi myślą Stanisława Lema, a także filozofią umysłu i języka. Współorganizator odbywających się corocznie w Krakowie konferencji „Filozofia w twórczości Stanisława Lema”.

Wpisz szukaną frazę: