fbpx

Krakowscy autorzy w plebiscycie na historyczną książkę roku

Krakowscy autorzy i bardzo krakowski temat, czyli Na szlaku Kadrówek 1981-1989 Macieja Gawlikowskiego i Mirosława Lewandowskiego. Weź udział w głosowaniu na historyczną książkę roku!

Marsze Szlakiem I Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Piłsudskiego, organizowane nielegalnie przez antykomunistyczną opozycję w latach 80. XX wieku, to temat książki Macieja Gawlikowskiego i Mirosława Lewandowskiego Na szlaku Kadrówek 1981-1989 opublikowanej przez Wydawnictwo Polskie IHOO. Do końca października na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie można na nią oddać swój głos w plebiscycie na najlepsze książki poświęcone dziejom Polski i Polaków, organizowanym przez Telewizję Polską S.A., Polskie Radio S.A., Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury.

Źródła corocznego przemarszu na trasie Kraków-Kielce należy upatrywać w szlaku bojowym formacji utworzonej w sierpniu 1914 roku przez Józefa Piłsudskiego. Pierwszy Marsz upamiętniający to wydarzenie został zorganizowany przez legionistów w 1924 roku, 10 lat po wymarszu „Kadrówki”. W latach 80. XX wieku nie był tolerowany przez ówczesne władze, także ze względu na fakt, że skupiał grono opozycjonistów z całej Polski, represjonowanych i ściganych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Dziś, wspierany przez władze miasta, skupia różne środowiska, m.in. członków Związku Piłsudczyków, organizacje strzeleckie, harcerzy czy młodzież ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego. Jakbyśmy przesuwali się w przestrzeni dziwnym taborem, jednolitym wewnętrznie, mimo tej rozmaitości. Kawałek wolnej Polski. W drodze…; Postrzegano nas jako cudaków. Wypadaliśmy nagle spomiędzy pól albo z lasu, przechodziliśmy ze śpiewem przez wieś, wywoływaliśmy zamieszanie, po czym znikaliśmy… – to tylko dwa z wielu fascynujących świadectw uczestników powojennych marszów, przywołanych przez autorów książki.

Publikacja Na szlaku Kadrówek 1981-1989 Macieja Gawlikowskiego i Mirosława Lewandowskiego znalazła się w dziesiątce książek historycznych roku, w kategorii publikacji popularnonaukowych, i walczy o tytuł najlepszej, wyłanianej głosami czytelników. Do końca października można codziennie oddać na nią głos TUTAJ (należy oddać głos na jedną książkę w każdej z dwóch kategorii). Więcej informacji o publikacji można znaleźć na Facebookowym profilu książki.

Wpisz szukaną frazę: