fbpx

Kraków wybrał Księgarnie Roku 2020!

Księgarnia Karakter, Szafa Pełna Książek, Spółdzielnia Ogniwo i Cafe NOWA Księgarnia – te cztery miejsca decyzją czytelników i czytelniczek zdobyły Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO w plebiscycie Wybieramy Księgarnie Roku 2020. Popularna księgarnia przy ulicy Tarłowskiej 12 triumfowała w kategorii „Najlepsze książki”, rodzinny antykwariat przy ul. Krakusa 7 w Podgórzu zdobył tytuł dla „Najlepszych księgarzy”, księgarnia Spółdzielni Ogniwo podbiła serca krakowian i krakowianek w kategorii „Najlepszy klimat”, a księgarniokawiarnia na osiedlu Zgody 7, która od dwóch lat zmienia Nową Hutę, została doceniona w dziedzinie „Najlepsze wydarzenia”. 17 grudnia odbędzie się uroczyste wręczenie dyplomów w księgarniach z udziałem Andrzeja Kuliga, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej.

Ponad 3 tys. głosów oddano w nietypowej, bo w całości wirtualnej, czwartej już edycji plebiscytu Wybieramy Księgarnie Roku, którego celem jest promowanie niezależnych księgarń jako miejsc kultury. Kampania zbiegła się w czasie z drugą falą pandemii koronawirusa, która postawiła wiele księgarń w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Przy wsparciu wydawców, kibicujących akcji pisarek Dominiki Słowik, Sylwii Chutnik i Olgi Drendy oraz Fundacji Przekrój organizatorzy zachęcali w tym roku nie tylko do oddawania głosów na ulubione księgarnie, ale przede wszystkim do lokalnych zakupów książkowych w przedświątecznym okresie. Głosowanie odbyło się w czterech kategoriach odpowiadających temu, co czytelnicy i czytelniczki cenią w księgarniach najbardziej: autorski wybór książek, kompetentna obsługa, niezapomniana atmosfera i ciekawe wydarzenia kulturalne.

Zwyciężczyni w kategorii „Najlepsze książki” – Księgarnia Karakter powstała w październiku 2018 roku z inicjatywy Wydawnictwa Karakter. Trzy minuty biegiem od rynku, w samym sercu Krakowa przy ulicy Tarłowskiej 12 mieści się niewielka, ale wypełniona dobrą literaturą księgarnia. Oprócz książek Karakteru, można tu znaleźć beletrystykę, reportaż, eseistykę, poezję, a także całkiem sporo niszowych wydawnictw i nieoczywistych, często trudno dostępnych pozycji.

Rodzinna księgarnia i antykwariat Szafa Pełna Książek – laureatka kategorii dla najlepszych księgarzy– została otwarta w listopadzie 2015 roku i była spełnieniem marzeń historyka, który kocha książki ponad wszystko. Księgarnia mieści się w starym Podgórzu przy ulicy Krakusa 7, w miejskim lokalu, gdzie kiedyś swoją siedzibę miała fabryka czekolady. Szafa Pełna Książek to księgarnia o profilu historycznym, w której znaleźć można zarówno nowości wydawnicze, jak i wydane ponad sto lat temu rarytasy. To już trzecie z rzędu wyróżnienie dla tej księgarni.

Wyróżniona w kategorii „Najlepszy klimat” Spółdzielnia Ogniwo to niezależna księgarniokawiarnia i centrum kultury, które po pięciu latach działania na Kazimierzu przeniosło się w połowie 2020 roku na drugi brzeg Wisły – na ulicę Smolki 11A. Ogniwo to pierwsza spółdzielnia pracy założona w Krakowie po 1989 roku. Organizuje spotkania autorskie, debaty na tematy społeczne i kulturalne, warsztaty i pokazy filmowe. W asortymencie księgarni na pierwszy plan wysuwa się zaangażowana publicystyka i reportaż.

Doceniona za program wydarzeń kulturalnych Cafe NOWA Księgarnia od dwóch lat mieści się wraz z miejskim punktem informacji turystycznej InfoKraków na osiedlu Zgody 7. To pierwsza od lat kameralna księgarnia w największej i najludniejszej dzielnicy Krakowa – Nowej Hucie. Można tu znaleźć szeroką ofertę książek dla dzieci, literaturę współczesną, komiksy, albumy, reportaże, kryminały i powieści obyczajowe. Regularnie organizowane są też warsztaty i spotkania autorskie – tylko w tym roku mimo niesprzyjających okoliczności księgarnia gościła m.in. Marcina Świetlickiego, Monikę Sznajderman czy związanych z Nową Hutą cenionych autorów – Katarzynę Kobylarczyk i Igora Jarka.

W akcji Wybieramy Księgarnie Roku organizowanej przez Miasto Kraków i KBF wzięły udział łącznie 33 krakowskie księgarnie i antykwariaty – i to im wszystkim należą się brawa za współtworzenie życia kulturalnego w Krakowie! Głosowanie odbyło się przez internet za pośrednictwem strony www.ksiegarnie.miastoliteratury.pl.

Plebiscyt stanowi część strategii wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa wpisanej w program Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Na strategię składają się m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, półki z patronatami wydawniczymi KMLU w krakowskich księgarniach i nadzwyczajne działania, takie jak program pomocowo-ochronny Księgarnie Odporne, zrealizowany wiosną 2020 roku podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa.

WIĘCEJ NA: www.ksiegarnie.miastoliteratury.pl

Organizatorzy akcji: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Patroni medialni: „Gazeta Wyborcza” w Krakowie, Radio Kraków, TVP Kraków
Partnerzy: Azymut, Wydawnictwo Literackie, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Wydawnictwo Karakter, Fundacja PRZEKRÓJ

Wpisz szukaną frazę: