fbpx

Kraków świętuje urodziny Stanisława Lema

Krakowska premiera książki Lem. Życie nie z tej ziemi Wojciecha Orlińskiego, pierwszej polskiej biografii autora Solaris, LemCon – czyli wielkie i wyjątkowe spotkanie fanów twórczości Stanisława Lema, projekcja filmu Autor Solaris w reżyserii Borysa Lankosza, specjalna odsłona Krakowskiego Kiermaszu Książki dedykowana pisarzowi, a także Lekcja Czytania wokół Niezwyciężonego – tak w skrócie zapowiada się program obchodów urodzin Stanisława Lema (9-12 września) w Krakowie. Pisarz, którego twórczość wciąż stanowi źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń artystów i uczonych, 12 września 2017 obchodziłby swoje 96. urodziny. Organizatorami obchodów są: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Trwające aż cztery dni urodziny pisarza rozpoczniemy w sobotę 9 września niecodziennym spotkaniem w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 12), na które zjadą fani twórczości Stanisława Lema z całego kraju. LemCon połączy wątki popularyzatorskie, naukowe, konferencyjne i fanowskie, tworząc przestrzeń dialogu na temat twórczości słynnego na całym świecie autora. Początek o godz. 12.00.

Przez dwa dni weekendu (9-10 września), na Placu św. Marii Magdaleny trwać będzie specjalna i zarazem ostatnia w tym roku edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki, podczas którego swoją ofertę zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Motywem przewodnim będzie oczywiście twórczość Stanisława Lema. W ramach kiermaszu (10 września) odbędą się też spotkania premierowe wokół dwóch niezwykłych książek: Różaniec Rafała Kosika o godz. 13:00 i Stanisław Lem. Życie nie z tej ziemi Wojciecha Orlińskiego o godz. 14:00.

Nie lada gratkę przygotowano na niedzielę (10 września). Na wyjątkowy spacer po mieście śladami Stanisława Lema zaprasza Wojciech Orliński – autor książki Lem. Życie nie z tej ziemi – pierwszej polskiej biografii pisarza opublikowanej na początku sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarne, w koedycji z Wydawnictwem Agora. Przypominamy, że patronem książki jest Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy: spacery@miastoliteratury.pl. Tego samego dnia przy aleji 29 listopada odsłonięty zostanie mural autorstwa Dagmary Matuszak inspirowany Solaris.

Dzień później (11 września) w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) odbędzie się Lekcja Czytania wokół Niezwyciężonego. To doskonała realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce, jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema. Lekcja Czytania rozpocznie się o godz. 13:00 i poprowadzi ją Wojciech Orliński.

Kulminacją obchodów będzie wieczór w kinie Kijów. Centrum (12 września). W programie: krakowska premiera książki Lem. Życie nie z tej ziemi i pokaz filmu Autor Solaris z 2016 roku w reżyserii Borysa Lankosza, wręczenie nagrody za mural inspirowany twórczością Stanisława Lema oraz debata z udziałem Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza. Autor Solaris to niezwykła opowieść o życiu i twórczości Stanisława Lema na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku. Narratorem jest Marek Kondrat, a w inscenizowanych scenach biograficznych Lem przemówi głosem znakomitego polskiego aktora teatralnego, Jana Peszka.

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych na www.evenea.pl

lem-2017

Autorka ilustracji: Dagmara Matuszak

Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Partnerzy: Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Literackie, Lem Rigths, Skanska, Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, Galeria Krakowska, Krakowska Sieć Fantastyki, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Pauza In Garden.

Wpisz szukaną frazę: