fbpx

Kraków świętuje 95. urodziny Stanisława Lema

Spacer śladami Stanisława Lema, pokaz filmu „Kongres” i debata „Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego” – tak 10 i 12 września Kraków będzie świętował urodziny Stanisława Lema. Pisarz, który wychował pokolenia czytelników na całym świecie i doczekał się zarówno planetoidy jak i pierwszego polskiego satelity naukowego ochrzczonych swoim nazwiskiem, 12 września 2016 obchodziłby swoje 95. urodziny.

Stanisław Lem – czujny obserwator współczesności i piewca postępu technologicznego, który najchętniej nie wychodził z domu. Ten znany z ciętego języka twórca dziesiątek powieści, opowiadań, esejów i felietonów, którego porównywano niejednokrotnie do H.G. Wellsa, osiągnął wiele. Jego powieści zostały przełożone na 41 języków, sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy na całym świecie, a część została zekranizowana i zaadaptowana na słuchowiska. Większość z nich narodziła się w jego krakowskim mieszkaniu.

Już 10 września odbędzie się urodzinowy spacer szlakiem Stanisława Lema, podczas którego Elżbieta Binswanger-Stefańska opowie o miejscach w Krakowie związanych z pisarzem. Z kolei dwa dni później, 12 września, w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się debata poświęcona „Kongresowi Futurologicznemu” – obszernemu opowiadaniu Lema wydanemu w 1971 roku. W rozmowie pt. „Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego” na temat współczesnych polityczno-społecznych kontekstów tekstu Lema wezmą udział: Wojciech Zemek (wieloletni sekretarz pisarza) oraz prof. dr hab. Piotr Popik (Instytut Farmakologii PAN). Spotkanie poprowadzi Elżbieta Binswanger-Stefańska (SWOR – Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej), a fragmenty „Kongresu Futurologicznego” przeczyta Ziuta Zającówna.

Debacie będzie towarzyszył pokaz filmu „Kongres” (The Congress) z 2013 roku – międzynarodowa koprodukcja oparta na motywach prozy Lema, którą nagrodzono Europejską Nagrodą Filmową.

Wydarzenie organizują: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo–Racjonalistycznej, Wydawnictwo Literackie oraz Legalna Kultura.

Program

10 września popołudniu

Urodzinowy spacer śladami Stanisława Lema

  • Prowadzenie: Elżbieta Binswanger-Stefańska
  • Zapisy: mailowo poprzez adres swor@swor.pl (w temacie „Spacer z Lemem”)
  • Czas trwania: 60 min
  • Limit miejsc: 25 osób

12 września, start godz.:18.00 (wstęp wolny)

Pokaz filmu „Kongres” (2013, reż. Ari Folman)

(Sala Kameralna, Centrum Kongresowe ICE Kraków)

Debata „Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego”

  • Goście: Wojciech Zemek, prof. dr hab. Piotr Popik
  • Prowadzenie: Elżbieta Binswanger-Stefańska
  • Fragmenty „Kongresu futurologicznego” czyta Ziuta Zającówna

(Centrum Kongresowe ICE Kraków)

Wydarzenie na facebooku – kliknij tutaj

wyd_pop

Wpisz szukaną frazę: