fbpx

Kraków Miasto Literatury UNESCO i Wolne Lektury wspólnie promują literaturę

KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i biblioteka internetowa Wolne Lektury łączą siły, by promować klasykę literatury związaną z Krakowem. Współpracę zainauguruje spotkanie z cyklu „Wyszukaj klasyka” poświęcone Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu, które odbędzie się 14 lipca o godz. 18.00. Wydarzenie będzie transmitowane na profilach Facebook Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Wolnych Lektur oraz na miejskiej platformie VOD – PLAY KRAKÓW.

W lipcu obchodzimy 80. rocznicę śmierci Boya-Żeleńskiego, postaci nietuzinkowej: poety, „mocarza przekładu”, kronikarza młodopolszczyzny i przenikliwego publicysty, którego polemiki wyznaczają do dziś oś polskiej debaty publicznej.

To dzięki niemu polski czytelnik zna dzieła Prousta, Balzaca, Stendhala, Moliera i wielu innych. Boy przełożył na język polski klasykę literatury francuskiej, m.in. Dzieje Tristana i Izoldy oraz Próby Montaigne’a. Wiele z jego przekładów dostępnych jest bezpłatnie w Wolnych Lekturach.

Środowe spotkanie z cyklu „Wyszukaj klasyka” będzie poświęcone znaczeniu jego dorobku twórczego i aktualności stawianych przed wojną diagnoz. Gościem rozmowy prowadzonej przez Marcina Wilka będzie Monika Śliwińska – pisarka, dziennikarka i redaktorka, autorka m.in. książki Muzy Młodej Polski (2004), biografii Stanisława Wyspiańskiego zatytułowanej Dopóki starczy życia (2017), czy Panien z Wesela (2020), a także twórczyni internetowego serwisu popularyzatorskiego poświęconego bohaterowi spotkania – www.boy-zelenski.pl. Autorka aktualnie pracuje nad biografią Boya.

Spotkanie zainauguruje współpracę KBF – instytucji kultury miasta Krakowa, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – z biblioteką internetową Wolne Lektury. Odbędzie się ono 14 lipca o godz. 18.00 w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie i będzie transmitowane na żywo na profilach Facebook Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Wolnych Lektur oraz na miejskiej platformie VOD – PLAY KRAKÓW.

Na platformie PLAY KRAKÓW pojawią się też niebawem nagrania dwóch spotkań organizowanych przez Wolne Lektury poświęconych twórczości Stanisława Lema. Podczas pierwszego z nich, inaugurującego kolekcję literatury „Stanisław Lem poleca”, z której można już korzystać na stronie biblioteki, o inspiracjach twórczych patrona 2021 roku rozmawiali Wojciech Orliński i Piotr Paziński. W drugim spotkaniu, poświęconym biografii Lema, uczestniczyły prof. dr hab. Kamila Budrowska i dr hab. Agnieszka Gajewska, autorki biografii Stanisława Lema, która będzie miała swoją premierę w tym roku.

To nie koniec wspólnych przedsięwzięć Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Wolnych Lektur. Już  wkrótce zaprezentujemy kolejne kolekcje dzieł postaci krakowskiego życia literackiego.

Wpisz szukaną frazę: