Pierwsza w historii biografia Stanisława Lema, nagradzane i świetnie przyjęte przez krytykę debiuty Olgi Hund i Barbary Sadurskiej, imponująca monografia Jacka Olczyka o kuluarach dwóch wieków życia literackiego w Krakowie – to tylko niektóre z książek objętych patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO w ostatnich latach. Z okazji przypadającej w październiku 7. rocznicy uzyskania zaszczytnego tytułu zapraszamy lokalne księgarnie do współpracy i eksponowania literackiego Krakowa na półkach!
W latach 2015-2020 program Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF, objął patronatem blisko 200 książek autorów i autorek związanych z Krakowem oraz jego literackim dziedzictwem. Rozwinięciem programu patronackiego jest od 2020 roku Nagroda KMLU, przyznawana twórcom, tłumaczom, redaktorom i ilustratorom za nowe projekty książkowe w szeroki sposób powiązane z naszym miastem. W pierwszej edycji konkursu wyłoniono aż 41 laureatów nagrody i przyznano ponad 20 dodatkowych patronatów, dzięki czemu portfolio książek, dla których Kraków stanowi punkt odniesienia bezustannie się poszerza.
Lokalne krakowskie księgarnie to dla nas od lat naturalni i sprawdzeni partnerzy oraz strategiczna branża objęta ochroną i wsparciem w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Z okazji przypadającego w październiku 2020 roku siedmiolecia tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO dla Krakowa zapraszamy księgarnie do współpracy i eksponowania na ich półkach książek patronackich. Chcemy, aby w każdej księgarni i miejscu z książkami znalazły swoje miejsce publikacje krakowskich twórców i twórczyń wydane pod patronatem KMLU! Wspólnie z pisarzami, ilustratorami, redaktorami, tłumaczami, wydawcami i księgarzami chcemy zaprosić czytelników do lektury i podkreślić, jak wiele „literacko” dzieje się w naszym mieście. Pokazać Kraków jak się pisze!
Dodatkowo z 10 wybranymi przez nas księgarniami wejdziemy w formalną współpracę, obejmującą m.in. zaaranżowanie witryn księgarni oraz stałych półek z książkami patronackimi KMLU od 26 października 2020 roku. Celem programu „Kraków jak się pisze – w księgarniach” jest promocja współczesnej działalności wydawniczej i literackiego dziedzictwa Krakowa, a także wsparcie dla niezależnych księgarń w mieście.
Zgłoś swoją księgarnię, wysyłając maila na adres: kontakt[at]miastoliteratury.pl. W tytule maila podaj nazwę księgarni, a do wiadomości załącz zdjęcie witryny/półki w eksponowanym miejscu, którą dysponujesz.
Przy dokonywaniu wyboru księgarń uczestniczących w programie weźmiemy pod uwagę:
- Lokalizację księgarni;
- Obecność tytułów patronackich w dotychczasowej stałej ofercie księgarni.
Jednocześnie informujemy, że program nie jest skierowany do księgarń:
- spoza Krakowa (tj. księgarń znajdujących się poza terenem Gminy Miejskiej Kraków);
- sieciowych (tj. księgarń stacjonarnych będących częścią sieci dwunastu lub więcej księgarń stacjonarnych posiadających zbliżone nazwy, identyfikację graficzną i asortyment oraz będących własnością tego samego podmiotu);
- internetowych (tj. nie posiadających stacjonarnego lokalu do prowadzenia działalności księgarskiej);
- antykwariatów (tj. księgarń specjalizujących się w sprzedaży książek używanych).
W razie powodzenia akcji nie wykluczamy kontynuacji współpracy w kolejnych latach oraz poszerzenie grona jej uczestników. Docelowo chcemy, żeby półki z patronatami KMLU zagościły w każdej krakowskiej księgarni!
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 5 października (poniedziałek) do godz. 24.00. Zapraszamy!
Organizator: KBF, operator programu KMLU