fbpx

Kraków i Wrocław gośćmi honorowymi Targów Książki w Paryżu

Jedna z największych prezentacji literatury polskiej za granicą od 15 lat! W dniach 19-23 marca na Salon du livre de Paris, najstarszym i największym wydarzeniu ekspozycyjnym świata frankofońskiego, miasta Kraków i Wrocław, wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Książki, zaakcentują swoją literacką i kulturalną tożsamość. Targi Książki w Paryżu łączą promocję czytelnictwa na ogromną skalę z wydarzeniami branżowymi. Rokrocznie targi odwiedza 200 tysięcy czytelników. Swoją ofertę prezentuje przeszło 1200 wydawców, odbywa się około 500 spotkań autorskich z udziałem przedstawicielami 50 krajów. Salon du Livre to jedne z największych targów książki w Europie.

To wielka radość, że Kraków i Wrocław będą w tym roku gośćmi specjalnymi Targów Książki w Paryżu. Udział w największej francuskojęzycznej imprezie targowej to wielka szansa nie tylko na prezentację dziedzictwa literackiego obu tych miast, ale też przybliżenie twórczości współczesnych polskich autorów odbiorcom we Francji, Kanadzie, czy w państwach Afryki Północnej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chętnie wspiera inicjatywy promujące literaturę polską na świecie. Mam nadzieję, że bogata oferta polskiego stoiska zachęci gości paryskich targów do zapoznania się z naszą kulturą, zwłaszcza że będą mieli okazję spotkać jej cenionych przedstawicieli – mówi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Na stoisku Krakowa i Wrocławia na Targach Książki w Paryżu czytelnicy będą mogli spotkać się z twórcami reprezentującymi najważniejsze oblicza współczesnej polskiej kultury. Będą to: Joanna Bator, Marek Bieńczyk, Iwona Chmielewska, Norman Davies, Artur Domosławski, Ludwik Flaszen, Urszula Kozioł, Marek Krajewski, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Zygmunt Miłoszewski, Joanna Olech, Roman Polański, Grzegorz Rosiński, Tomasz Różycki, Marzena Sowa, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska i Krzysztof Varga. Listę tę uzupełnią wybitni humaniści polscy i europejscy.

Cieszę się, że Wrocław i Kraków będą miały możliwość zaprezentowania wybitnego dorobku współczesnych polskich pisarzy na Międzynarodowych Targi Książki w Paryżu. Obecność Wrocławia w Paryżu to znaczne wyróżnienie, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się roku 2016, w którym Wrocław zostanie Europejską Stolicą Kultury oraz Światową Stolicą Książki UNESCO. Współpraca Wrocławia z Krakowem gwarantuje, że polska kultura prezentowana będzie na najwyższym poziomie – zaznacza Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Informacje o wydarzeniach targowych docierają do około 1900 zagranicznych dziennikarzy, a za nimi do milionów czytelników na całym świecie. Wartość kampanii medialnej Targów to 20 milionów euro.

Udział Krakowa i Wrocławia w tak znaczącej imprezie to nie tylko wielki prestiż i ogromna promocja obu miast, zwłaszcza w kontekście uzyskanego przez Kraków w 2013 tytułu Miasta Literatury UNESCO i roli Europejskiej Stolicy Kultury, jaką pełnić będzie Wrocław w 2016 roku. Obecność na Targach Książki w Paryżu to także wzmocnienie wymiany rynków książki, okazja do aktywizacji działalności wydawniczej i przekładowej – mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Targi Książki w Paryżu, działające od 1981 roku, każdej wiosny przyciągają 200 tysięcy gości, którzy tłumnie odwiedzają położone na powierzchni 55 tysięcy metrów kwadratowych centrum ekspozycyjne Paris Expo Porte de Versailles. Gośćmi Targów byli, między innymi, Umberto Eco, Paul Auster, Doris Lessing, Carlos Fuentes, Allen Ginsberg, Herta Müller, José Saramago i Salman Rushdie. Od roku 1988 Targi zapraszają co roku jeden kraj jako gościa honorowego wydarzenia – w 2015 będzie to Brazylia, a od roku 2011 także miasta z całego świata, które prezentują dorobek swoich najciekawszych i najbardziej wpływowych autorów na specjalnym stoisku. Stolice Dolnego Śląska i Małopolski dołączą do Rio de Janeiro, Barcelony, Moskwy i Szanghaju, które prezentowały się na paryskich Targach w poprzednich latach.

Kraków i Wrocław we współpracy z Instytutem Książki przygotowały na Targi bogaty i różnorodny program. Kulturalne pejzaże obu miast składają się na bogatą panoramę literackiej tożsamości Polski, budowaną w duchu dialogu międzykulturowego na styku Wschodu i Zachodu, między historią a nowoczesnością. Wybitni pisarze, skarby literatury światowej i dyskusje dotykające newralgicznych problemów humanistyki – w intelektualnym fermencie kreatywnych i innowacyjnych miast literatury każdy znajdzie coś dla siebie. W programie znajdzie się miejsce dla spotkań dotyczących literatury dziecięcej i komiksu.

Na polskim stoisku, które zajmować będzie powierzchnię 200 m², zaprezentują się także wybrani wydawcy. Nie zabraknie również spotkań branżowych, w tym skierowanych do bibliotekarzy.

Cieszymy się, że wspólnie z Wrocławiem i Krakowem możemy przygotować paryską prezentację dorobku literackiego i kulturalnego obu tych miast. Najważniejszym celem zagranicznej działalności Instytutu Książki jest popularyzacja polskiej literatury na świecie, tym większa satysfakcja z tego, że na tak prestiżowych i wpływających na cały frankofoński rynek książki targach, będziemy mogli pokazać najnowsze dzieła polskich autorów. Liczymy, że ta prezentacja wpłynie na zwiększenie zainteresowania ze strony wydawców i wzrost liczby przekładów – mówi Grzegorz Gauden Dyrektor Instytutu Książki.

Organizatorzy polskiej prezentacji:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Instytut Książki

Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Krakowskie Biuro Festiwalowe

Organizatorzy:

Syndicat National de L’Édition

Reed Expositions

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instytut Książki jest narodową instytucją kultury powołaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działającą od stycznia 2004 r. Do głównych zadań Instytutu należy popularyzacja książek i czytelnictwa w kraju oraz polskiej literatury na świecie. Instytut promuje najlepsze polskie książki i ich autorów, organizuje wizyty studyjne dla tłumaczy i zagranicznych wydawców. Dzięki Programowi Translatorskiemu ©POLAND oraz Programowi Sample Translations ©POLAND zwiększa liczbę tłumaczeń literatury polskiej na języki obce. Instytut zajmuje się też promocją polskiej literatury poprzez zapewnienie jej obecności na najważniejszych międzynarodowych targach książki na świecie. Więcej na: www.instytutksiazki.pl

 

Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a także kolebka języka polskiego i polskiej literatury – tu krzyżowały się najważniejsze prądy literackie kolejnych epok, z Krakowem związani byli najważniejsi polscy pisarze i nobliści w tej dziedzinie. Życie kulturalne tętni tutaj nieustannie. W 2000 r. Kraków otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a w 2013 Miasta Literatury UNESCO. Rocznie w stolicy Małopolski odbywa się blisko 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej renomie. Działa tu również ok. 50 muzeów wraz z oddziałami – w których znajduje 25% polskich zbiorów muzealnych, ok. 30 teatrów, ok. 50 galerii i wiele innych instytucji kultury. Więcej na: www.krakow.pl.

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, cykl Opera Rara, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Krakow Film Commission, operatorem wydarzeń kulturalnych w Kraków Arenie. Dodatkowo administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portale Krakow.travel i Kids In Kraków. Krakowskie Biuro Festiwalowe jest również operatorem programu Miasta Literatury UNESCO. Więcej na:www.biurofestiwalowe.pl

 

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 to nie tylko rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej, ale i cały zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych dla mieszkańców Wrocławia. Istotnymi punktami Europejskiej Stolicy Kultury są też inicjatywy wrocławian współtworzących program ESK m.in. przez program mikroGRANTÓW. Nad realizacją planu ESK, wchodzącej w skład strategii rozwoju Wrocławia, pracuje zespół ekspertów, menedżerów, artystów skupionych wokół Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program imprez konstruują kuratorzy poszczególnych sekcji (architektura, film, literatura, muzyka, opera, sztuki wizualne, teatr, performance), połączeni spójną wizją miasta – tętniącego kulturą forum. Ideą ESK, która jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką Minister Kultury Melinę Mercouri, jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy. Więcej na: www.wroclaw2016.pl

Wpisz szukaną frazę: