fbpx

Kraków dla Bejrutu – kupuj książki o tematyce bliskowschodniej i pomagaj ofiarom tragedii w stolicy Libanu

W sierpniu tego roku całym światem wstrząsnęła tragedia w stolicy Libanu, gdzie doszło do ogromnego wybuchu w miejscowym porcie. Kraków Miasto Literatury UNESCO w geście solidarności z ofiarami eksplozji inauguruje akcję „Kraków dla Bejrutu”. Do 30 listopada część dochodu ze sprzedaży książek o tematyce bliskowschodniej w wybranych księgarniach zostanie przekazana Polskiej Akcji Humanitarnej.

4 sierpnia Bejrut, stolicę Libanu, dotknęła tragedia, w której zginęło prawie 200 osób, a według szacunków nawet 300 tysięcy mieszkańców straciło swoje domy. Eksplozja składowanej w magazynie portowym saletry amonowej pogłębiła kryzys humanitarny i ekonomiczny, z którymi od lat zmaga się region. W Krakowie poczuwamy się do solidarności z ofiarami wybuchu w jej głęboko ludzkim wymiarze, w tym także jako mieszkańcy i przedstawiciele Miasta Literatury UNESCO – tytułu, który w 2019 został przyznany również Bejrutowi. Członkostwo w sieci Miast Literatury UNESCO to bowiem nie tylko wspólne przedsięwzięcia i wymiana dobrych praktyk w obszarze rynku książki i promocji literatury. To także, a może przede wszystkim, budowanie wspólnoty miast i wynikające z niej poczucie odpowiedzialności. Wspólnoty opartej na tym, co w naszych miastach najcenniejsze – unikatowych krajobrazach kulturalnych – mówi Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury. Jestem głęboko przekonany, że poprzez literaturę możemy nie tylko budować silne międzynarodowe i międzykulturowe partnerstwa, ale również podejmować realne działania i nieść realną pomoc, czego świadectwem jest akcja „Kraków dla Bejrutu”. Byliśmy głęboko poruszeni i przejęci tragedią, która dotknęła stolicę Libanu. Naszą akcją solidaryzujemy się z ofiarami wybuchu i symbolicznie wspieramy mieszkańców miasta, które tak jak Kraków należy do rodziny Miast Literatury UNESCO. 

Jak włączyć się do akcji „Kraków dla Bejrutu”? Do 30 listopada w dziewięciu niezależnych krakowskich księgarniach będzie można kupić książki o tematyce bliskowschodniej, a część dochodu z ich sprzedaży zostanie przekazana Polskiej Akcji Humanitarnej, która prowadzi akcję SOS Bejrut. We współpracy z lokalną organizacją International Human Relief, PAH zapewnia środki najbardziej poszkodowanym po tragedii. Dzięki tej pomocy mieszkańcy miasta mogą wyremontować domy i zapewnić swoim rodzinom podstawowe potrzeby: wyżywienie, leki i wodę. Wśród książek, które będzie można zakupić w ramach akcji, znalazły się takie pozycje jak opublikowany przez Wydawnictwo Znak tom Powrót do gór Chulud Szaraf, syryjskiej poetki przebywającej w Krakowie w ramach programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (ICORN), wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO Lajla znaczy noc Aleksandry Lipczak (Wydawnictwo Karakter), czy B jak Bejrut, doceniony przez krytyków debiut powieściowy libańskiej pisarski i dziennikarki Iman Humaydan Younes (Wydawnictwo Sonia Draga). Każda księgarnia dokonała własnej selekcji książek biorących udział w akcji.

Do akcji „Kraków dla Bejrutu” dołączyło dziewięć kameralnych krakowskich księgarń:

  • Księgarnia podróżnicza Bonobo, Mały Rynek 2
  • Cafe NOWA Księgarnia, os. Zgody 7
  • De Revolutionibus Books&Café, ul. Bracka 14
  • Główna Księgarnia Naukowa, ul. Podwale 6
  • Księgarnia LOKATOR, ul. Mostowa 1
  • Księgarnia Karakter, ul. Tarłowskiego 12
  • Massolit Books, ul. Felicjanek 4
  • Spółdzielnia Ogniwo, ul. Smolki 11a
  • Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1

Akcja potrwa dwa tygodnie – od 16 do 30 listopada. Jej organizatorami są Miasto Kraków i KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wpisz szukaną frazę: