fbpx

Kraków czyta! Tydzień Bibliotek w Krakowie od 7 do 16 maja

W maju Kraków czyta pełną piersią! Po mieście krążyć będą literackie tramwaje, na Rynku Głównym tysiące osób na głos czytać będzie swoje ulubione książki, a każdy kto w trakcie lektury zrobi sobie zdjęcie w przestrzeni miejskiej będzie mógł wziąć udział w specjalnym konkursie. Książki zagoszczą w kawiarniach i szkołach. Jakby tego było mało – rozsiądą się wygodnie także w kinach. Na bibliotecznych przestępców, którzy przetrzymują książki na swoich regałach i półkach czeka wspaniałomyślna amnestia. Dodatkowo tydzień obfitujący w wydarzenia zwieńczy uroczyste przyznanie tytułu Czytelnika Roku w Teatrze Ludowym w Krakowie. Wszystko to, a nawet więcej, odbędzie się w ramach Tygodnia Bibliotek, który potrwa w Krakowie od 7 do 16 maja. Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem akcji.

 

Wydarzenia:

 

Literacki tramwaj – 7 maja

O godz. 10:00 z zajezdni Nowa Huta wyjedzie zabytkowy tramwaj typu T4 zwany „Norymbergą”. W podróży towarzyszyć nam będą, czytający fragmenty książek, krakowscy aktorzy – Tomasz Schimscheiner i Tadeusz Piotr Łomnicki. Na trasie zaplanowano następujące przystanki: Plac Centralny; Rondo Czyżyńskie; Rondo Grzegórzeckie; Korona; Centrum Kongresowe; Pl. Wszystkich Św.; Bagatela; Poczta Gł.; Basztowa LOT; Rondo Mogilskie; Plac Centralny. Podczas podróży organizowane będą konkursy i quizy z nagrodami.

 

Flash mob – Kraków czyta! – 7 maja

W samo południe, tuż po hejnale, zapraszamy na Rynek Główny na flash mob. Weź książkę z którą chcesz się pokazać na mieście. Przyprowadź kogo tylko możesz: babcię, sąsiada, koleżankę z pracy…  Czytając na głos fragmenty ulubionych lektur pokażmy, że Kraków jest pełen miłośników książek!

 

Kraków czyta e-booki – od 8 maja

Wraz z księgarnią Woblink przygotowaliśmy niespodziankę dla fanów książki elektronicznej.
Od 8 maja, co tydzień w niedzielę aż do wakacji Facebook KrakowCzyta.pl zdominowany zostanie przez e-czytelników! Ciekawostki, nowinki i oczywiście konkursy – zapraszamy do śledzenia, także tych niezdecydowanych do korzystania z e-papieru… a nuż się przekonają!

 

Kraków czyta w kawiarniach – od 8 do 15 maja

Do akcji „Kraków czyta!” przyłączyło się 13 kawiarni, w których na stałe goszczą książki.
Po okazaniu karty bibliotecznej, czytelnicy Podgórskiej, Śródmiejskiej, Krowoderskiej i Nowohuckiej Biblioteki Publicznej skorzystają ze zniżek na wybrane produkty. Ponadto, w doborze lektury będzie można zdać się na łut szczęścia i wylosować kupon z rekomendacją KrakowCzyta.pl.

 

Kraków czyta w kinie – od 7 do 16 maja

W kampanię „Kraków czyta” włączyły się krakowskie kina: Kika, Agrafka, Kijów Centrum oraz Ars. W Arsie na zniżkę możecie liczyć w Tygodniu Bibliotek, natomiast współpraca z Kiką i Agrafką potrwa do końca roku! Pamiętajcie aby przyjść do kina z kartą biblioteczną PBP, ŚBP, NhBP lub KBP.

 

Kraków czyta, inspiruje… – od 7 do 16 maja

„Biblioteka inspiruje”, to hasło tegorocznej XIII edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Z tej okazji przygotowaliśmy dla czytelników przestrzeń do dyskusji. 7 maja na portalu KrakowCzyta.pl pojawią się wirtualne regały z inspirującymi książkami, które mogą stać się bodźcem do wprowadzenia zmian w życiu. Każda przeczytana lektura wpływa na naszą osobowość, jednak niektóre z nich zmieniają nas bardziej. Pojawienie się inspirujących regałów ma być jednocześnie zaproszeniem do rozmowy na forum KrakowCzyta.pl. Wśród uczestników dyskusji rozlosujemy zestawy gadżetów.

 

Kraków czyta na polu – od 7 do 16 maja

Dla entuzjastów mediów społecznościowych i amatorów fotografii przygotowaliśmy wyzwanie połączone z konkursem, polegające na robieniu zdjęć z książką w przestrzeni miejskiej Krakowa. Fotografie należy oznaczyć hasztagami: #krakówczyta #czytamnapolu, opublikować na Facebooku lub Instagramie i nominować znajomych do dalszej zabawy. Zdjęcia opublikowane podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie (7–31 maja 2016 r.), będą mogły wziąć udział w konkursie objętym patronatem medialnym Kraków Photo Fringe 2016. Warunkiem uczestnictwa jest oznaczenie fotografii dodatkowymi hasztagami: #krakowphotofringe #letsfringe. Konkurs „Kraków czyta na polu” jest doskonałą okazją, by pokazać swoje umiejętności fotograficzne oraz zainteresowania czytelnicze! Po zakończeniu konkursu zapraszamy na wystawę wyróżnionych fotografii do Nowohuckiej Biblioteki Publicznej na os. Stalowym 12.

 

Smocze opowieści na smoczym placu zabaw – 10 maja

O godz. 11:00 i 13:30 zapraszamy najmłodszych czytelników wraz z rodzicami na skwer przy ul. Zachodniej na os. Ruczaj. Będziecie mieli okazję posłuchać niesamowitych opowieści w osiedlowej piaskownicy!

 

BezKARny piątek 13. – 13 maja

Piątek 13. nie musi być pechowy! Biblioteki przygotowały niespodziankę dla spóźnialskich
i roztargnionych czytelników. Domyślacie się już jaką?

 

Kraków Czyta w szkole – od 15 do 31 maja

Biblioteki przygotowały dla gimnazjalistów konkurs czytelniczy. Spośród osób, które w dniach od 15 maja do 31 maja 2016 r. będą na portalu aktywnie recenzowały książki i tworzyły swoje wirtualne półki konkursowe, zostaną wybrani najaktywniejsi użytkownicy. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest założenie darmowego konta na portalu oraz wypełnienie, podpisanie i dostarczenie, do wybranej przez siebie Biblioteki, Karty Zgłoszenia. Na laureatów czekają nagrody książkowe oraz zestaw gadżetów.

 

Czytelnik Roku 2015/2016 – finał 15 maja

W Teatrze Ludowym odbędzie się finał i rozdanie nagród dla laureatów konkursu.

 

Wspólne korzyści, jeden cel krakowczyta.pl – 16 maja

W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się konferencja podsumowująca osiągnięcia krakowskich bibliotek miejskich.

 

Pobierz Harmonogram wydarzeń w bibliotekach: Tydzień Bibliotek_harmonogram wydarzeń w bibliotekach

Wpisz szukaną frazę: