fbpx

Korespondecja Iwaszkiewicza i Wajdy

Dzisiaj, 10 marca o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się prezentacja książki Jarosław Iwaszkiewicz / Andrzej Wajda „Korespondencja” połączona z pokazem filmu Andrzeja Wajdy „Pogoda domu”.

Spotkanie z udziałem Andrzeja Wajdy i Stanisława Radwana poprowadzi Bronisław Maj.
Fragmenty listów przeczytają: Andrzej Wajda i Marek Kondrat.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków, ul. Marii Konopnickiej 26

Listy Jarosława Iwaszkiewicza i Andrzeja Wajdy — od czasu filmowej adaptacji „Brzeziny” do „Panien z Wilka” i planów teatralnej realizacji „Nocy czerwcowej” — są prawdziwą niespodzianką. Jest to rozmowa dwóch bliskich sobie artystów — niespożytych, poszukujących, żyjących w biegu. Urocza książka o dużym ciężarze właściwym.
Tadeusz Sobolewski

Oboje z żoną jesteśmy pod wielkim wrażeniem „Wesela”. Mam podziw dla Pana, dla operatora, dla cudownej Mai Komorowskiej, dla gorzkiego Łapickiego […]. Największy podziw dla Wyspiańskiego i dla nieszczęsnej naszej ojczyzny, dla której aktualność „Wesela” nie zmienia się!
Jarosław Iwaszkiewicz

Wziąłem się do czytania „Panien z Wilka”. Bardzo to miłe zajęcie, kiedy marzy się o filmie, nie myśląc jeszcze o tym, że wszystkie te wspaniałe obrazy, ulotne uczucia będą musiały ubrać się w realne kształty aktorów, krajobrazu, przedmiotów. Tak, materializacja uczuć to mój zawód, ale marzyć mogę, zwłaszcza tak daleko i pod tym błękitnym niebem, zupełnie bezinteresownie. Umarzyłem więc sobie piękny film.
Andrzej Wajda

Piszę książkę „Podróż do Italii” […] oglądałem Michała Anioła i czytałem Agathę Christie. Z filmów widziałem tylko „Emmanuelle”, ale już nie mogę tych babskich cycków… Kiedy już nastąpi reakcja sukni pod szyję?
Jarosław Iwaszkiewicz

Źródło: www.instytutksiazki.pl.

Wpisz szukaną frazę: