fbpx

„Kongres książki” na Festiwalu Conrada. Poznaj program spotkań poświęconych branży książki

Organizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada „Kongres książki” to cykl spotkań dotyczących rynku książki. W dyskusjach, adresowanych zarówno do samej branży, jak i do szerokiego grona odbiorców, wezmą udział między innymi Edwin Bendyk, Wojciech Chmielarz, Przemek Dębowski, Weronika Gogola, Gaja Grzegorzewska, Jerzy Jarniewicz i Grażyna Plebanek. Wydarzenia odbędą się w dniach 24–28 października 2023 roku w Krakowie.

„Kongres książki” jest częścią Festiwalu Conrada i stanowi ogólnopolską platformę dialogu osób zaangażowanych w sektor wydawniczy i życie literackie. „To przedsięwzięcie wyjątkowe w skali kraju – w jednym miejscu spotykają się autorzy i autorki, wydawczynie i wydawcy, bibliotekarze i bibliotekarki, księgarki i księgarze, tłumacze i tłumaczki, czytelniczki i czytelnicy. W trakcie debat integrujemy środowisko, omawiamy problemy i tworzymy ich realne rozwiązania. Jest to możliwe dzięki szeroko zakrojonej współpracy – między innymi ze Stowarzyszeniem Unia Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury, a także z Polską Izbą Książki” – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada i kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Rozmowy w Pałacu Potockich

W dniach 25–28 października kameralne wnętrza przy krakowskim Rynku Głównym będą gościć szereg interesujących dyskusji. O roli niezależnej krytyki literackiej porozmawiają Olga Wróbel, Jerzy Jarniewicz, Wojtek Kopeć, Dorota Kozicka oraz Anna Marchewka. Z kolei laureatki Nagrody Conrada – Weronika Gogola, Elżbieta Łapczyńska i Anna Cieplak – podyskutują o tym, czy trudniej debiutować czy wydać drugą książkę. O nowym przekładzie baśni braci Grimm, zatytułowanym Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli (Wydawnictwo Dwie Siostry), będą rozmawiać tłumaczka Eliza Pieciul-Karmińska oraz ilustratorka Michalina Jurczyk.

Świeżym okiem na niedawną przeszłość książkowego designu spojrzą znawcy tej tematyki – Marcin Hernas, Piotr Rypson i Przemek Dębowski. Punktem wyjścia do dyskusji będzie publikacja Wy-Twórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u (Wydawnictwo Karakter). Z kolei o wyzwaniach, przed jakimi stoi rynek książki w związku z rozwojem sztucznej inteligencji, opowiedzą Edwin Bendyk, Jakub Gomułka, Grażyna Plebanek i Aga Zano. Wstęp na wydarzenia odbywające się w Pałacu Potockich jest wolny.

Wydarzenia na Targach w Krakowie

Część wydarzeń z programu „Kongresu książki” odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie przy ulicy Galicyjskiej w dniach 26 i 27 października. O Alternatywnej Liście Lektur – projekcie powstałym we współpracy Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży, portalu BUKBUK oraz Fundacji EDICO – opowiedzą Edyta Plich i Magdalena Siekierzyńska. Zaplanowano też dyskusję o problemie marginalizacji literatury dla dzieci. Z jednej strony polscy twórcy i twórczynie książek dla najmłodszych odnoszą sukcesy w kraju i za granicą, z drugiej natomiast ich dzieła nie zajmują należnego im miejsca w debacie publicznej. Nad tym, jak to zmienić, zastanowią się Aleksandra Byrska, Jadwiga Jędryas, Paulina Małochleb, Joanna Olech i Katarzyna Ryrych.

Jednym z osiągnięć zeszłorocznego „Kongresu książki” było podpisanie przez grupę wydawców Konwencji Krakowskiej – pierwszego w Polsce dokumentu określającego standardy współpracy między wydawnictwami a twórcami i twórczyniami. W tym roku zaplanowano dyskusję o Wydawniczym Znaku Jakości przyznawanym sygnatariuszom konwencji. W rozmowie wezmą udział Magdalena Hajduk-Dębowska, Fabian Cieślik, Grażyna Plebanek i Rafał Lisowski. Do osób zainteresowanych przenikaniem się światów literatury i filmu skierowane jest spotkanie z cyklu „Word2Picture” pod tytułem Twórczy transfer, czyli jak powstaje dobra adaptacja filmowa. O swoich doświadczeniach opowiedzą doskonale znani miłośnikom kryminałów Wojciech Chmielarz i Gaja Grzegorzewska. Wstęp na teren Międzynarodowych Targów w Krakowie jest biletowany.

Przestrzenie festiwalu

„Kongres książki” zagości także na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. 24 października odbędzie się tam otwarta prezentacja prac absolwentów i absolwentek programu mentoringowego Translatorium realizowanego w ramach projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Jego celem jest kształcenie młodych tłumaczy i tłumaczek, którzy mają na swoim koncie nie więcej niż jeden opublikowany przekład literacki.

„Bardzo się staramy, by w jesienne święto literatury zaangażować cały Kraków, czego symbolem jest zapalenie latarni Conrada na wieży ratuszowej. Centrum festiwalowym będzie Akademia Sztuk Teatralnych, gdzie odbędzie się większość spotkań z pasma głównego. Zapraszamy też do Domu Norymberskiego, Instytutu Cervantesa i Kina Pod Baranami – wszędzie tam, wspólnie z naszymi partnerami, zaplanowaliśmy interesujące wydarzenia. Finałem będzie Gala Nagrody Conrada w Centrum Kongresowym ICE Kraków” – mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Więcej informacji na stronie.

„Kongres książki” jest częścią Festiwalu Conrada, powstaje we współpracy ze Stowarzyszeniem Unia Literacka i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury i odbywa się pod honorowym patronatem Polskiej Izby Książki.

Zapraszamy na kanały Festiwalu Conrada:

WWW

Facebook

Instagram

 

Organizatorzy Festiwalu Conrada: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundacja Tygodnika Powszechnego

Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa

Partnerzy strategiczni: Allegro i „Tygodnik Powszechny”

Partnerzy: Instytut Francuski, Instytut Francuski w Krakowie, Akademia Goncourtów, Centrum Koreańskie, Instytut Goethego, Instytut Cervantesa, Austriackie Forum Kultury, British Council, Ambasada Irlandii, Nagroda Conrada, Targi Książki w Krakowie, Biblioteka Kraków, Dom Norymberski, Kino pod Baranami, Stowarzyszenie Unia Literacka, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Polska Izba Książki, Word2Picture, Galeria Bronowice

Patroni medialni: RMF Classic, Wyborcza.pl, Książki – Magazyn do czytania, Czas Literatury, Lubimy Czytać

KBF jest gminną instytucją kultury, która od ponad dwudziestu lat nieprzerwanie działa na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki kulturalnej, branży spotkań i przemysłów czasu wolnego. Główne obszary działalności KBF to: literatura, film, muzyka, sztuki wizualne, turystyka, inicjatywy lokalne i edukacja.

Instytucja zajmuje się organizacją i promocją imprez kulturalnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak: Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwal Conrada, Wianki i wiele innych rozpoznawalnych marek. KBF jest również współgospodarzem Pałacu Potockich, wydawcą czasopism i operatorem programów Kraków Culture, Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission.

Wpisz szukaną frazę: