fbpx

Kolejni znakomici goście Festiwalu Conrada

Wielokrotnie nagradzany autor osiemnastu powieści, posiadający styl charakteryzujący się językową doskonałością John Banville, kataloński powieściopisarz, scenarzysta i filolog, autor kultowej powieści Wyznaję Jaume Cabré, francuski pisarz, poeta, twórca sztuk teatralnych i kolaży Jacques Jouet oraz David Damrosch amerykański komparatysta. Znamy kolejnych gości Festiwalu Conrada, który już 20 października zamieni Kraków w stolicę literatury. Organizatorami Festiwalu, który zakończy się 26 października są: Miasto Kraków, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Urodzony w Irlandii powieściopisarz, dramaturg, scenarzysta i dziennikarz John Banville, debiutował w 1970 roku zbiorem opowiadań Long Lankin. W swoim literackim dorobku ma trzy trylogie, kilkanaście powieści, w tym również kryminały publikowane pod pseudonimem Benjamin Black oraz sztuki teatralne. Polskim czytelnikom znany jest głównie za sprawą tytułów takich jak: Morze, Mefisto, Zaćmienie, Księga zeznań czy Niedotykalny. Jednym z charakterystycznych rysów twórczości Banville’a jest intertekstualność – autor tworzy misterne sieci literackich powiązań, dzięki którym jego powieści odsyłają do twórczości wybitnych literatów europejskich. Krytycy literaccy doceniają jego perfekcyjny warsztat literacki, a przez wielu uważany jest za mistrza stylu. Autor jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich m.in. Irish PEN Award, Nagrody Franza Kafki i Nagrody Bookera (2005) za powieść Morze.

Jaume Cabré od lat uznawany jest za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Silnie związany z Barceloną studiował filologię katalońską na Uniwersytecie Barcelońskim, tam też wielokrotnie rozpisane były historie jego literackich bohaterów. Powieściopisarz, filologi scenarzystajest również wykładowca na uniwersytecie w Lleidzie. Oprócz pracy akademickiej i powieściopisarstwa zajmował się tworzeniem scenariuszy do filmów i seriali. Jego debiutem literackim było opowiadanie Faules de mal desar z 1974 roku, pierwszą powieść Galceran l’heroi de la guerra negra wydał cztery lata później. Po wydaniu w 2011 roku znakomitej powieści Wyznaję, mówi się o nim jako o jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. Krytycy powołując się na muzyczną pasję Cabré, porównując tę obszerną, wielowątkową powieść do wielkiej symfonii skomponowanej z rozmachem, ale też z dbałością o szczegóły. W sierpniu do polskich czytelników trafi książka Głosy Pamano, wydana nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Francuski pisarz, poeta, eseista, twórca sztuk teatralnych i kolaży Jacques Jouet, od 1983 roku należy do literackiej grupy Oulipo (Warsztat Literatury Potencjalnej) założonej przez François Le Lionnais i Raymonda Queneau. W 2013 roku w Polsce wydano tłumaczenie jego książki Mój piękny autobus, w której rozważa możliwość powieści, jako dzieła sztuki.

Profesor Weltliteratur David Damrosch, to amerykański komparatysta, obecnie kierownik Katedry Literatury Porównawczej na Harvardzie. Obszar jego zainteresowań badawczych sięga od antyku po czasy współczesne. Były przewodniczący American Comparative Literature Association. Autor licznych publikacji z zakresu komparatystyki literackiej, w swoich książkach naukowych wykreował odrębny język akademickiej narracji, łączący, jak w Mityngach myśli, elementy powieściowe z dialogiem platońskim.

Przypominamy, że swoją obecność na Festiwalu potwierdzili już: wybitny, amerykański pisarz Paul Auster, jeden z najważniejszych współczesnych chorwackich pisarzy Miljenko Jergović, znany francuski filozof Jacques Rancière oraz laureatka Nagrody Nike Olga Tokarczuk. W ramach festiwalu odbędzie się szereg spotkań i dyskusji w gronie wybitnych pisarzy, filozofów, reżyserów i artystów wizualnych z całego globu. Tegoroczna edycja Festiwalu nosi tytuł Wspólne światy.

Przypominamy, że dzisiaj ukaże się drugie wydanie Magazynu Conradowskiego, specjalnego dodatku do Tygodnika Powszechnego.

Wkrótce ogłosimy kolejnych gości Festiwalu Conrada. Śledźcie naszą stronę: www.conradfestival.ploraz profil na Facebooku

Wpisz szukaną frazę: