fbpx

Kolejne polskie miasto członkiem ICORN!

Podczas tegorocznego festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku podpisana została umowa włączająca miasto w szeregi członków ICORN – Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia. O przystąpieniu do Sieci poinformowali, podczas konferencji prasowej w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa, Prezydent Miasta Paweł Adamowicz i Helge Lunde, prezes ICORN.

30 sierpinia 2017r. podpisane zostało oficjalne porozumienie, które włączyło Gdańsk do sieci ponad pięćdziesięciu miast, takich jak Bruksela, Frankfurt, Miami, Sztokholm, Meksyk, stanowiącej jeden z najsilniejszych na świecie głosów w obronie prawa do wolności myśli i słowa. Koordynatorem udziału Gdańska w organizacji będzie Gdańska Galeria Miejska.

Helge Lunde, prezes sieci ICORN o przystąpieniu Gdańska do Sieci: Coraz więcej miast na całym świecie stoi na straży praw człowieka i wolności słowa, stając się miastami schronienia dla pisarzy i artystów zagrożonych. Wartości solidarności, kreatywności i gościnności były od dawna ważnym fundamentem dla Miasta Gdańska dlatego bardzo cieszymy się, że możemy podpisać umowę o członkostwie ICORN z Gdańską Galerią Miejską w środę 30 sierpnia. Podstawowym składnikiem i jakością sieci ICORN jest wymiana zasobów, pomysłów i doświadczeń między miastami członkowskimi. Jesteśmy przekonani, że miasto Gdańsk będzie odgrywało istotną rolę w sieci i w walce o międzynarodową solidarność i wolność słowa.

ICORN – International Cities of Refuge Network/Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia to stowarzyszenie miast z całego świata, które angażują się w obronę wolności słowa i pisarzy prześladowanych z powodów politycznych – ukrywających się, więzionych lub objętych zakazem publikowania we własnym kraju. Gdańsk jest trzecim polskim miastem w Sieci. Jako pierwszy, w 2011 r. przystąpił do niej Kraków, zaś w 2015 r. to samo uczynił Wrocław, który niedawno powitał swojego pierwszego stypendystę.

Wpisz szukaną frazę: