fbpx

Kanadyjski Québec czeka na krakowskiego twórcę

Dwa Miasta Literatury UNESCO – Québec i Kraków po raz drugi połączyły siły, by stworzyć program rezydencjalny dla swoich pisarzy, poetów i tłumaczy. Efektem tej współpracy są miesięczne pobyty stypendialne, które zostaną zrealizowane w tym roku w obu miastach.

 

Podczas gdy pisarz z Kanady będzie gościć w Pałacu Potockich w Krakowie, wybrany autor z naszego miasta spędzi miesiąc w pokojach gościnnych Maison de la littérature (Domu Literatury) w Québecu.

– Współpraca Kraków–Québec cieszy nasz szczególnie, ponieważ wpisuje się w szerszy kontekst wymian rezydencjalnych i wspólnych projektów w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO – podkreśla Elżbieta Foltyniak, koordynatorka programów rezydencjalnych Krakowa Miasta Literatury UNESCO. – Podobne, dwustronne wymiany realizujemy chociażby z Wrocławiem, który dołączył do Sieci w 2019 roku czy Angoulême, światową stolicą komiksu. To kluczowe, by dzięki naszym partnerstwom stwarzać nowe możliwości wsparcia pisarzy i pisarek, szczególnie tych związanych z Krakowem.

Québec Miasto Literatury UNESCO ogłasza nabór na rezydencję skierowaną do autorów i autorek mieszkających i tworzących w Krakowie. Warunkiem koniecznym ubiegania się o stypendium jest posiadanie w dorobku co najmniej jednej publikacji. Organizatorzy pokrywają wszelkie koszty związane z pobytem (w tym koszty przelotu i zakwaterowania) oraz przewidują stypendium twórcze. Rezydent zostanie poproszony o stworzenie podczas pobytu krótkiego tekstu inspirowanego miastem Québec, który użyty zostanie w przyszłości do celów promocyjnych.

Miasto Québec – kolebka języka francuskiego w Ameryce Północnej – słynie z dynamizmu, kreatywności i żywej sceny literackiej, jest miejscem styku twórczości w językach francuskim i angielskim. Od dawna uwodzi pisarzy przybywających tu z daleka (Albert Camus, Charles Dickens, H.P. Lovecraft), jak i inspiruje rodzimych (Anne Hébert, Roger Lemelin, Jacques Poulin). Obecnie Québec może się pochwalić tworzącymi tu 250 autorami literatury pięknej oraz ponad setką domów wydawniczych i księgarń.

Pierwsza edycja wspólnej rezydencji dwóch Miast Literatury UNESCO odbyła się w 2019 roku. Wówczas Québec gościł Aleksandrę Zielińską, autorkę m.in. objętej patronatem KMLU książki Sorge. Kraków natomiast przywitał kanadyjskiego autora komiksów Philippe’a Girarda, który spędził listopad w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej.

Pobyt krakowskiego autora lub autorki w Québecu odbędzie się między 1 a 31 sierpnia 2022 roku. Warunki, które powinni spełniać kandydaci to:

  • posiadanie w swoim dorobku co najmniej jednej publikacji (książki, tomu poetyckiego, przekładu),
  • posiadanie związków z Krakowem,
  • podjęcie pracy nad nowym projektem literackim podczas rezydencji,
  • znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym.

Termin zgłoszeń: do 5 maja 2022 roku

Termin pobytu rezydencyjnego: 1–31 sierpnia 2022 roku

Jak aplikować?

Zgłoszenie zawierające:
formularz zgłoszeniowy,
– CV lub biogram,
– fragment autorskiego tekstu o długości do jednej strony A4
należy przesyłać w wyznaczonym terminie na adres: residencies@miastoliteratury.pl.

W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu: elzbieta.foltyniak@kbf.krakow.pl.

Wpisz szukaną frazę: