fbpx

Już wkrótce ruszy druga odsłona Biblioteki Przedszkolaka!

 

Zakończyła się pierwsza edycja kampanii Biblioteka Przedszkolaka, w której wzięło udział blisko 1600 dzieci z ponad 60 krakowskich przedszkoli samorządowych. Do rąk przedszkolaków trafiło kilkaset wybranych książek, które pomogą dzieciom rozwinąć w sobie zamiłowanie do lektury. Projekt edukacyjny Krakowa Miasta Literatury UNESCO promuje czytelnictwo i łączy pokolenia. Za sprawą starannie dobranych tytułów i zajęć plastyczno-typograficznych prowadzonych przez Fundację Burza Mózgów najmłodsi mieszkańcy Krakowa wraz ze swoimi dziadkami uczestniczą w bajkowych lekcjach literatury.

 

W ramach projektu Biblioteka Przedszkolaka każda z placówek otrzymuje kuferek wypełniony starannie dobranymi lekturami. Wśród książek znajdują się między innymi Pan Maluśkiewicz i wieloryb Juliana Tuwima, Wierszyki domowe Michała Rusinka i Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice’a Sendaka. Na ofiarowane przedszkolom wiersze, przypowiastki i bajki – zróżnicowane tematycznie i formalnie – składają się zarówno pozycje współczesnych autorów związanych z Krakowem, jak i klasyka literatury dziecięcej. Program ma stworzyć taki model warsztatów czytelniczych dla pracowników przedszkoli, który będzie stanowił skuteczne narzędzie zachęcania nawet najmłodszych podopiecznych do sięgnięcia po lekturę.

 

W kuferkach Biblioteki Przedszkolaka oprócz samych książek znalazły się także karty pracy i scenariusze do 10 spotkań osnutych wokół ich treści i formy. Każda książka jest czytana przez przedszkolaków w towarzystwie ich dziadków, a po zakończeniu lektury wszyscy razem przystępują do zajęć plastyczno-typograficznych. W zestawie jest okładka, którą dzieci ozdabiają literami i znakami typograficznymi, tworząc oryginalny autoportret. Po wypełnieniu wszystkich kart pracy książkę będzie można skleić w harmonijkę, a następnie tak powstałe książeczki zostaną opublikowane na stronie internetowej www.bibliotekaprzedszkolaka.pl oraz na powiązanym profilu społecznościowym na portalu Facebook. Do tej pory w akcji wzięło udział ponad 60 samorządowych przedszkoli z Krakowa, a kolejne otrzymają kuferki z książkami w ramach drugiej odsłony projektu.

 

Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – sprawiło, że Biblioteka Przedszkolaka stała się jednym z najważniejszych programów edukacji literackiej w mieście. Pomysłodawcą i realizatorem projektu w imieniu miasta jest Fundacja Burza Mózgów.

 

Projekt wspierają finansowo Miasto Kraków i Instytut Książki, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Promocji czytelnictwa.

 

Wpisz szukaną frazę: